Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Koronacja Matki Bożej Pocieszenia
piątek, 19 maja 2017

Bracia i Siostry Kaszubi, Drodzy Pielgrzymi!


               Już wkrótce rozpoczną się  Doroczne Uroczystości na Wielewskiej Kalwarii. W tym roku mają szczególny wymiar historyczny i duszpasterski, albowiem połączone będą z Uroczystością Koronacji naszej Matki Pocieszenia, której Łaskami Słynący Wizerunek  po blisko 30 latach starań dokładnie 165 lat temu przynieśli Wielewianie z Chojnic do Wiela. W tym roku również przypada 60 rocznica wielkiej manifestacji wolnościowej Kaszubów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego w Wielu. Bądźmy razem, ze swoimi sztandarami, w strojach kaszubskich, aby wyrazić swoją jedność wokół Krzyża i Maryi.

Zapraszamy wszystkich z całego serca i przyjmijcie prosimy  kilka uwag natury organizacyjnej:

1/ Pielgrzymki piesze przybywające do Wiela:
- w całym centrum Wiela wprowadzony będzie w dniach: 27-28 maja br. zakaz zatrzymywania się
- zakaz wjazdu autobusów
- wyznaczone są precyzyjnie parkingi, w tym jeden dla osób niepełnosprawnych /zlokalizowany przy ulicy Derdowskiego 12 tj. na posesji PP. Plata/
- podwórze plebanii wyłączone będzie z ruchu
- przywitanie Pielgrzymów o godzinie 1200 na ulicy Derdowskiego przed Kościołem
- po powitaniu przechodzimy do Kościoła, gdzie nastąpi uroczyste odsłonięcie Obrazu 
- od godziny 1300 do 1500 spowiedź święta
- w trakcie spowiedzi Pielgrzymi z Parafii Chojnickich będą uczestniczyć we Mszy św.
- o godzinie 1500 wychodzimy na Kalwarię na Drogę Krzyżową
- po powrocie z Kalwarii o godzinie 1730 Msza święta
- o godzinie 2000 na scenie plenerowej Koncert Ewangelizacyjny Zespołu „Na cały Głos”
dzień kończymy Apelem Jasnogórskim
2/ Informacje dla Kapłanów:
- gromadzimy się w Kościele do godziny 910,- w bocznej nawie na ławkach przygotowane będą ornaty ze stułami, ubieramy się i ustawiamy w nawie głównej do procesji

- Kapłani pragnących koncelebrować – prosimy o przywiezienie ze sobą alby

- o godzinie 915 wyruszamy procesjonalnie do miejsca Celebry na Kalwarii
- z Parafii, z których przychodzą Pielgrzymki piesze, prosimy o wyznaczenie 4 osób do niesienia podczas procesji na Kalwarię Obrazu /prosimy o zgłaszanie się do Ceremoniarzy przed Kościołem do godziny 900/
- po przybyciu na Kalwarię zajmujemy miejsca wyznaczone na krzesełkach
- po zakończeniu Eucharystii powracamy procesjonalnie z Obrazem do Kościoła, gdzie zaśpiewamy dziękczynne „Ciebie Boga wysławiamy”

Prosimy o poinformowanie w swoich Oddziałach, aby wszyscy Pielgrzymi przybywający do Wiela na Uroczystości w sobotę i w niedzielę autokarami czy samochodami osobowymi pobrali plik graficzny – tj. logo Kalwarii Wielewskiej i umieścili je na szybie czołowej, aby ułatwić Policji
i Strażakom pracę przy znalezieniu miejsca parkingowego. Prosimy o dostosowanie się do poleceń Policji i Strażaków, nie wdawanie się w niepotrzebne dyskusje, co ułatwi znacznie czas znalezienia miejsca parkingowego.

Zwróćmy uwagę na zmianę organizacji ruchu w dniach: 27-28 maja 2017r. w Wielu, nie wjeżdżajmy na pamięć, jak w latach poprzednich.

Na zamieszczonej mapce sytuacyjnej podajemy miejsca lokalizacji 3 telebimów, aby ułatwić wspólne przeżycie Uroczystości. Podajemy również miejsca lokalizacji punktów medycznych.
Nasze Uroczystości zabezpieczać będą 2 karetki, które będą umieszczone przy Kaplicy „ Płaczących niewiast” oraz przy „Kaplicy Grobu Pańskiego”. Poza tym podczas trwania Uroczystości na Kalwarii wśród nas będą przechodziły patrole medyczne, aby ułatwić wszystkim szybkie dotarcie do Lekarza czy Ratownika Medycznego, w razie potrzeby podadzą wodę.

Uroczysta Eucharystia, której przewodniczyć będzie Arcybiskup Wojciech Polak – Prymas Polski, będzie bezpośrednio transmitowana przez TV TRWAM, RADIO MARYJA i nasze diecezjalne RADIO GŁOS.
Podczas liturgii będzie wyraźny akcent kaszubski; I czytanie odczyta w języku Kaszubskim Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka, w modlitwie wiernych 2 ostatnie wezwania będą odczytane przez przedstawiciela Oddziału Kartuskiego po kaszubsku, zaś swoim śpiewem uświetni Eucharystię  Zespół Kaszuby z Wiela i Karsina.


         Niech będzie nam dane również  jeszcze raz podziękować i pokłonić się z wdzięcznością wszystkim Kapłanom, Pielgrzymom, Prezesom oraz poszczególnym Członkom ZKP, którzy organizują Pielgrzymki
do Wiela, a niektórzy przybywają również ze sztandarami.
Jeszcze raz gorące: Bóg zapłać za Wasz trud wkładany od lat.  

 

 Gorąco i serdecznie zapraszamy oraz obejmujemy wszystkich

 naszymi modlitwami u tronu Matki Bożej Pocieszenia

Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.kalwariawielewska.pl  

tel.: 730 530 100              

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.