Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Uczczili papieską rocznicę w Gdyni
czwartek, 15 czerwca 2017

11 czerwca 2017 roku w Gdyni odbyły się uroczystości związane z XXX-rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II. Zostały one zainaugurowane wpłynięciem do Basenu Prezydenta gdyńskiego portu, flotylli kutrów i pomeranek z Jastarni. Wraz z Kaszubami z Nordy, na pokładzie jednego z kutrów przypłynęła figura Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza. Asystowali jej kustosz sanktuarium w Swarzewie ks. prałat Stanisław Majkowski i ksiądz Bogusław Kotewicz, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Jastarni. Obecni byli także starosta i wicestarosta pucki Jarosław Białk i Tomasz Herrmann, burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz, radny gminy Puck Zygmunt Orzeł oraz przewodniczący Rady Partów Północnych "Norda" Andrzej Kass. Trzydzieści lat temu władze PRL-owskie zabroniły przywiezienia kutrami Bałtyckiej Madonny. Wówczas społeczność z Nordy pielgrzymowała z Figurą, pielgrzymką pieszą. To co było niemożliwe trzy dekady temu, dokonało się 11 czewca 2017 roku. Obok flotylii kutrów z Nordy, zacumował tralowiec ORP "Mewa" w gali banderowej – jednostka, którą w 1987 roku Jan Paweł II płynął z Gdyni do Sopotu.

Na nabrzeżu na tę swoistą kaszubską pielgrzymkę oczekiwały liczne poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Gdyni, Jastarni, Władysławowa, rybaków z Jastarni oraz organizacji związkowych „Solidarności” z gdyńskich zakładów pracy. Kaszubskich pielgrzymów na brzegu przywitał piękny śpiew Zespołu Pieśni i Tańca "Gdynia" oraz Jerzy Miotke prezes Kaszubskiego Forum Kultury, Andrzej Busler prezes gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Krzysztof Dośla przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” i Aleksander Kozicki kierownik Oddziału Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarności” w Gdyni.

Figura Matki Boskiej Swarzewskiej w asyście uroczystej procesji została przeniesiona ulicami Śródmieścia Gdyni do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, gdzie pod przewodnictwem metropolity gdańskiego arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia została odprawiona uroczysta msza święta. Liturgia była sprawowana przez dwudziestu kapłanów w asyście Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Marynarki Wojennej RP. Na zakończenie eucharystii nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie epitafium upamiętniającego wizytę św. Jana Pawła II w Gdyni. W uroczystościach brali udział: Wojciech Szczurek prezydent Gdyni, Joanna Zielińska przewodnicząca Rady Miasta Gdyni oraz parlamentarzyści: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Marcin Horała, Sławomir Rybicki Janusz Śniadek oraz Małgorzata Zwiercan.


Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni pragnie złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do pięknej oprawy uroczystości – Kapłanom i Drëchom Kaszubom z Jastarni i Władysławowa, Ludziom gdyńskiej "Solidarności" oraz Zespołowi Pieśni i Tańca "Gdynia".

Kutry z Nordy wpływają do gdyńskiego portu. Fot. J. Kąkol.

Swarzewska Pani na gdyńskim brzegu. Fot. J. Kąkol

Powitanie Bałtyckiej Madonny i pielgrzymów z Nordy na gdyńskim brzegu. Fot. J. Kąkol

Pielgrzymi podążyli ulicami Gdyni do kościoła NMP Królowej Polski. Fot. J. Grzesińska

Kaszubskie poczty sztandarowe. Fot. J. Kąkol

Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Gdynia". Fot. J. Grzesińska

 

Gdyńscy harcerze i poczty sztandarowe gdyńskich zakładów pracy. Fot. J. Grzesińska

Matka Boska Swarzewska opuszcza gdyńską świątynię. Fot. J. Grzesińska

Gdyńscy Kaszubi przed kościołem NMP Królowej Polski. Fot. J. Grzesińska

Fotogalerię autorstwa Jerzego Kąkola można zobaczyć tutaj.

Relacja z uroczystości, autorstwa Aleksandra Kozickiego ukazała się także na stronie NSZZ "Solidarność" Regionu Gdańskiego - można ją zobaczyć tutaj.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.