Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
O papieskiej rocznicy w KFK
niedziela, 18 czerwca 2017

14 czerwca w Kaszubskim Forum Kultury odbyła się promocja książki Małgorzaty Sokołowskiej W mieście zbudowanym myślą i pracą Polaków. Na 30. rocznicę spotkania z papieżem Janem Pawłem II w Gdyni 11 czerwca 1987 r. Książka jest rodzajem historycznego reportażu, opowieścią o przygotowaniach do wizyty i jej przebiegu, o zabiegach władz PRL usiłujących umniejszyć jej rolę i oddziaływanie, o inwigilacji, represjach i profilaktycznych aresztowaniach z jednej strony, a z drugiej o przygotowaniach wiernych, dekoracji miasta i serc oraz o działaniach opozycji. W książce nie zabrakło wspomnień o przyniesionej ze Swarzewa Bałtyckiej Madonnie i relacjach z wizyty papieskiej na łamach „Pomeranii”. Warto przypomnieć, że w 1987 roku właśnie „Pomerania” oraz „Gwiazda Morza”, jako jedyne trójmiejskie redakcje zamieściły własne relacje z uroczystości. Pozostałe redakcje publikowały lakoniczne relacje za PAP. Na okładce "Pomeranii" znalazło się wówczas zdjęcie Jana Pawła II na tle pomnika Trzech Krzyży w Gdańsku. Podczas promocji wywiązała się ciekawa dyskusja, wiele osób przezentowało swe wspomnienia z 1987 roku. Promocję uświetnił występ Gdyńskiego Chóru Kameralnego pod batutą Piotra Klemenskiego, który otworzył to spotkanie pieśnią „Hymn do Bałtyku”. Warto dodać, że 2 czerwca br., dawna wizyta papieska oraz książka Małgorzaty Sokołowskiej była treścią programu red. Piotra Jaconia „Gdynia Główna Osobista” w Radio Gdańsk.

Spotkanie otworzył Gdyński Chór Kameralny "Hymnem do Bałtyku". Fot. Jerzy Kąkol

Autorka książki Małgorzata Sokołowska podczas spotkania. Fot. Jerzy Kąkol

Publiczność spotkania z Małgorzatą Sokołowską w Kaszubskim Forum Kultury. Fot. Jerzy Kąkol

Książka W mieście zbudowanym myślą i pracą Polaków. Na 30. rocznicę spotkania z papieżem Janem Pawłem II w Gdyni 11 czerwca 1987 r. do nabycia w Księgarni Kaszubsko-Pomorskiej CZEC - kliknij tutaj.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.