Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
XXX-rocz. pielgrzymki Jana Pawła II
niedziela, 18 czerwca 2017

11 czerwca 2017 na pokładzie kutra z Jastarni wpłynęła do Basenu Prezydenta gdyńskiego portu figura Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza. Wraz z figurką przypłynęli Kaszubi z Nordy wraz z przedstawicielami władz i duchowieństwa. 

Trzydzieści lat temu władze PRL-owskie zabroniły przywiezienia kutrami Bałtyckiej Madonny. Wówczas społeczność z Nordy pielgrzymowała z Figurą, pielgrzymką pieszą. To co było niemożliwe trzy dekady temu, dokonało się 11 czewca 2017 roku. Obok flotylii kutrów z Nordy, zacumował tralowiec ORP "Mewa" w gali banderowej – jednostka, którą w 1987 roku Jan Paweł II płynął z Gdyni do Sopotu.

Zespół Pieśni i Tańca "GDYNIA" powitał pielgrzymów pięknym śpiewem, następnie wraz licznymi pocztami sztandarowymi oraz Jerzym Miotke prezes Kaszubskiego Forum Kultury, Andrzejem Buslerem prezesem gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Krzysztofem Doślą przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” i Aleksanderem Kozickim kierownikiem Oddziału Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarności” w Gdyni, udali się w uroczystej procecji niosąc figurę Matki Boskiej Swarzewskiej ulicami Śródmieścia Gdyni do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, gdzie pod przewodnictwem metropolity gdańskiego arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia została odprawiona uroczysta msza święta.

Liturgia była sprawowana przez dwudziestu kapłanów w asyście Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Marynarki Wojennej RP. Na zakończenie eucharystii nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie epitafium upamiętniającego wizytę św. Jana Pawła II w Gdyni. W uroczystościach brali udział: Wojciech Szczurek prezydent Gdyni, Joanna Zielińska przewodnicząca Rady Miasta Gdyni oraz parlamentarzyści: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Marcin Horała, Sławomir Rybicki Janusz Śniadek oraz Małgorzata Zwiercan.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.