Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Pieszy Rajd Kaszubski 2017
poniedziałek, 19 czerwca 2017

W sobotę 17 czerwca o ósmej rano wyruszyli uczestnicy Pieszego Rajdu Kaszubskiego organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni oraz gdyńskiego radnego dr. Jarosława Kłodzińskiego - pasjonata umiejętnego łączenia turystyki z wiedzą. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Gdyni dr Wojciech Szczurek. Pierwszą edycję Rajdu zainaugurowano dokładnie rok temu podczas jubileuszu 90. urodzin Gdyni. Obecna trasa rajdu przebiegała przez trzy powiaty: Gdynię, wejherowski i pucki, jednak jej główna część odbywała się w granicach Gdyni. Motto imprezy brzmiało: „mogą boleć nie tylko nogi, ale i szare komórki” tzn. że, aby wygrać nie wystarczyło pokonać jedynie trasę maratonu. Na zawodników czekało około 50 punktów kontrolnych, na których przygotowano zadania związane z historią Gdyni, Kaszub oraz języka i tradycji kaszubskich. Łączna długość trasy wynosiła przeszło czterdzieści kilometrów. Uczestnicy rozpoczęli rywalizację w Kolibki Adventure Park, następnie udali się do granicy Gdyni i Sopotu – ujścia rzeki Sweliny, a dalej brzegiem morza przeszli do molo w Orłowie. Sporo trudności dostarczyły uczestnikom punkty i zadania zlokalizowane na Kępie Redłowskiej związane z 11 Baterią Artylerii Stałej. Dalsza trasa wiodła dzielnicami Śródmieścia Gdyni, Grabówka, Chyloni oraz Cisowej, a dalej do Rumi, Pierwoszyna, Kazimierza i Dębogórza. Punkty na trasie były w dużym stopniu związane z kaszubską przeszłością i teraźniejszością miasta m.in. pomnik Antoniego Abrahama, dom rodziny Skwierczów zwany popularnie „domkiem Abrahama”, Kaszubskie Forum Kultury, Szkoła Podstawowa nr 10, gdzie znajduje się mini muzeum kaszubskie oraz Szkoła Podstawowa nr 40 – miejsce, w którym od kilku lat przeszło 70. dzieci uczy się języka kaszubskiego. W Śródmieściu Gdyni na zawodników czekały gościnne progi Centrum Aktywności Seniora z dyrektor Bożeną Zglińską – w tym miejscu można było uzupełnić płyny oraz odświeżyć się. Dla części uczestników rajdu zetknięcie z kaszubszczyzną było czymś nowym, ale znaleźli się też tacy, którzy są stałymi czytelnikami „Pomeranii”, „Gdinsczi Klëczi” oraz uczestnikami kursów języka kaszubskiego. Do mety, która znajdowała się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdyni dotarło dziewięć drużyn pomimo trudnych zadań na trasie rajdu. Na całej trasie rajdu, nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy z Europejskiej Fundacji KrewAktywni oraz Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na mecie czekał kaszubski poczęstunek oraz nagrody. Puchary i medale wręczały Janina Wasylka ? współorganizatorka rajdu i Krystyna Stadnicka – Dyrektor CKZiU nr 2 w Gdyni.

Klasyfikacja open:
I miejsce drużyna „Byle do mety” z Gdyni w składzie: Przemysław Radtke, Bartosz Krynicki, Leszek Klepacz;
II miejsce „Nr 1 Team” z Elbląga i Gdyni w składzie: Bartłomiej Chomiuk, Anna Kamińska -Chomiuk, Marcin Żywna;
III miejsce ekipa „Zdezorientowani” z Gdyni : Marcin Mróz, Andrzej Borek, Paweł Rolbiecki. Ponadto miejsca pucharowe wywalczyły drużyny: Różowe Misie, Tobaczi Szwadżer, Dracony, Dinosaury, Kiedyś Atem i Omnibuski.
Gratulujemy wygranym i zapraszamy za rok.

W organizacji Pieszego Rajdu Kaszubskiego pomogło wiele osób prywatnych: Jarosław Kłodziński, Wiesław Lic, Janina Wasylka oraz stowarzyszeń, parafii i instytucji: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Gdynia (koła Cisowa, Północ, Śródmieście i Wielki Kack), Europejska Fundacja KrewAktywni, Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, parafia pw. Św. Antoniego na Wzgórzu św. Maksymiliana, parafia pw. Św. Rodziny w Gdyni, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa nr 40, Kaszubskie Forum Kultury, Centrum Aktywności Seniora, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania.


Po rozdaniu nagród wszyscy uczestnicy pożegnali się z organizatorami w wyśmienitych nastrojach. Z turystycznym pozdrowieniem do zobaczenia za rok.

Rajd rozpoczął się w Adventure Park Kolibki. Fot. KrewAktywni

Jeden z pierwszych punktów znajdował się u ujścia rzeki Sweliny. Fot. Andrzej Busler

Kolejny punkt Rajdu w Orłowie. Fot. Andrzej Busler

Punkt na Polance Redłowskiej. Fot. Andrzej Busler

W Kaszubskim Forum Kultury uczestnicy musieli znaleźć "Pana Tadeusza". Fot. Andrzej Busler

W Centrum Aktywności Seniora - dyrektor Bożena Zglińska i ratownicy czuwający nad bezpieczeństwem uczestników. Fot. Andrzej Busler

Punkt przy parafii Św. Rodziny - uczestnicy wraz z przewodniczącymi Kół Północ i Wielki Kack - Celiną Kłodzińską i Izabelą Denc

Jedna z konkurencji w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni. Fot. Andrzej Busler

Drużyna "Dinozaury" w Szkole Podstawowej nr 10 w Gdyni oraz Ewa Rathnów i Ewa Groth z Koła ZKP Gdynia Wielki Kack. Fot. Andrzej Busler

 

W Szkole Podstawowej nr 40 - dyrektor Dorota Haase oraz drużyna "Tobaczi Szwadżer". Fot. Andrzej Busler

Rozdanie nagród na mecie w CKZiU nr 2 w Gdyni. Fot. Fot. KrewAktywni

Fotorelacja z Pieszego Rajdu Kaszubskiego 2017 - kliknij tutaj.

 

Pieszy Rajd Kaszubski pod patronatem

Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka

 

Wydarzenie dofinansowane przez Miasto Gdynia

        

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.