Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubskie święto w Bytowie
piątek, 14 lipca 2017

W sobotę 8 lipca bytowski rynek mienił się kaszubskimi barwami, a to za sprawą  bytowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który przygotował w tym dniu Kaszubską Sobotę. Pierwsze kaszubskie akcenty na głównym placu miasta można było zauważyć już w południe, bo wtedy rozstawiono stoiska z rękodziełem i regionalnymi przysmakami. Można było zakupić  wyroby regionalne m.in. hafty, biżuterię, ceramikę, artykuły dekoracyjne, wyroby drewniane, ręcznie wykonane torebki, maskotki i wiele innych produktów.

Na scenie, tuż po godz. 14.00, jako pierwszy wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Bytów”, który wykonał najbardziej znane kaszubskie frantówki. Kolejni na scenę wyszli baśkarze, którzy rozegrali turniej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w godzinach przedpołudniowych.

Sporo widzów przyciągnęły pod scenę dziecięce i młodzieżowe grupy folklorystyczne. To zespoły nagrodzone na tegorocznym majowym Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży. Żywiołowe tańce i zabawy zaprezentowały grupy: „Kacper i Lénka” ze Szkoły Podstawowej w Niezabyszewie oraz „Ùpartélce” z Zespołu Szkół w Ugoszczy. Następnie wystąpiła Marcelina Szroeder - laureatka Kaszubskiego Idola w 2014 roku. A światowe i polskie przeboje przetłumaczone na język kaszubskie zaśpiewali członkowie muzycznej super grupy Radia Kaszëbë  „Kaszubski Idol LIVE”. Bytowską publiczność zgromadzoną na rynku rozbawił występ kabaretu „Kuńda”, a na zakończenie wystąpiła kapela Zgrôwańcë” z Kościerzyny z tradycyjnym kaszubskim repertuarem.

Dodatkowo można też było spróbować swoich sił w tradycyjnym wyplataniu koszy z korzeni sosny oraz pracy na kole garncarskim.

Organizatorem Kaszubskiej Soboty był bytowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Bytowskie Centrum Kultury, a impreza współfinansowana była ze środków Gminy Bytów i Powiatu Bytowskiego. 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.