Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Pogrzeb Grzegorza Szalewskiego
wtorek, 5 września 2017

Wystąpienie prezesa ZKP, prof. Edmunda Wittbrodta na uroczystości pogrzebowej śp. Grzegorza Szalewskiego.

Rumia, 4 września 2017 roku.

Ekscelencjo Arcybiskupie, Droga Rodzino.

Działalność Grzegorza znacznie wykraczała poza miasto Rumia, poza powiat wejherowski, poza Oddział ZKP w Rumi. Dlatego w imieniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Zarządu Głównego, Rady Naczelnej i prawie siedemdziesięciu naszych oddziałów, chce dziś pożegnać naszego kolegę i przyjaciela, wybitnego działacza kaszubskiego, człowieka wielkiej i niespożytej energii, mającego wiele pomysłów i planów na przyszłość. Jeszcze nie tak dawno rozmawialiśmy o tych pomysłach tu, w Rumi, podczas Światowego Zjazdu Kaszubów. Z Jego odejściem trudno się nam pogodzić. Odszedł zdecydowanie za wcześnie.

Grzegorz dokonywał rzeczy wielkich – jako lekarz, jako organizator służby zdrowia, samorządowiec, a przede wszystkim jako społecznik z wizją i pasją. Ważne dla niego były nie tylko sprawy naszej Małej Ojczyzny, ale i tej wielkiej – Rzeczpospolitej Polskiej.

Szczególnie bliskie było Mu wszystko to, co najważniejsze dla nas Kaszubów – nasze dziedzictwo, kultura i język kaszubski, samorządność, nasze wartości i wiara. Brał na siebie odpowiedzialność za to, co dzieje się w kaszubskich gminach.

Grzegorz wspierał nas swoimi pomysłami, wspierał organizacyjnie, a niejednokrotnie finansowo. Był pomysłodawcą zjazdów Kaszubów. Nie wiedzieliśmy, że tegoroczny, rumski, dziewiętnasty Światowy Zjazd Kaszubów będzie pożegnaniem z Nim.

Dla Grzegorza ważna była edukacja, szczególnie dzieci i młodzieży. To dzięki Jego staraniom zachowały się między innymi małe szkoły w Głodnicy, Starej Hucie, Bączu, czy też powołane zostało Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Strzepczu. Fundował stypendia i nagrody dla najlepszych maturzystów języka kaszubskiego, za pierwszy doktorat napisany w języku kaszubskim. Ostatnio spotkaliśmy się na koronacji obrazu Matki Boskiej Wielewskiej, był fundatorem korony.

Grzegorz był bardzo wrażliwy na ludzi, na ich kłopoty i problemy. Pomagał potrzebującym. Stąd tak wiele osób towarzyszy Mu w Jego ostatniej, ziemskiej wędrówce.

Grzegorz w swoich działaniach i czynach był wielki, silny i potężny jak ten Stolem z kaszubskich baśni i legend. Takim też pozostanie w naszych sercach i umysłach. Jego dokonania na rzecz społeczności kaszubskiej są na lata i na pokolenia.

Kaszëbi stawile so tu dzys ze wszëtczich strón, ze swòjima stanicama, żebë pòdzãkòwac Dobrémù Człowiekòwi, Belnemu Kaszëbie. Stawile so tu z wiôldżém Bóg zapłac!

Żegnéj Grzegòrzu! Żegnéj nasz Stolemie! Niech Cebie Bóg przëjimnie w swòje remiona!

Spòdpòcziwôj w pòkòju!

 

Zdjęcia: Goniec Rumski

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.