Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rozmowy o Janie Drzeżdżonie
niedziela, 10 września 2017

6 września br. w Kaszubskim Forum Kultury odbyła się promocja książki Jana Drzeżdżona Twórczość kaszubska. Tę cenną publikację wydał Instytut Kaszubski w Gdańsku, a opracowali ją prof. Marek Cybulski i prof. Daniel Kalinowski. W siedzibie KFK w Gdyni pojawił się drugi z wymienionych uczonych i opowiadał przede wszystkim o życiu Jana Drzeżdżona oraz o jego zasługach dla kaszubskiej literatury i języka. Prof. Kalinowski podkreślił, że kaszubskojęzyczne utwory pisarza i poety pochodzącego z Domatowa mają wielką wartość literacką i – chociaż nie ma w nich żywej fabuły, a bohaterami są często zwykli ludzie pełni ograniczeń i wad – potrafią przykuć uwagę czytelnika i przenieść go do innego świata pełnego metafor, piękna i niespiesznego zachwycania się światem i człowiekiem. Jak podkreślał gość KFK, z utworów Drzeżdżona można wiele dowiedzieć się o samym sobie. Prof. Kalinowski opowiadał też o recepcji dzieł autora Twarzy Smętka w Polsce i na Kaszubach, zwrócił uwagę na to, że chociaż nie są one łatwe w odbiorze, to zasłużyły na znacznie lepsze przyjęcie przez kaszubskich rodaków Drzeżdżona.

Warto podkreślić, że jeszcze przed rozpoczęciem spotkania autorskiego wszystkie egzemplarze promowanej książki, które dotarły do KFK, zostały wykupione. To najlepszy dowód na to, że recepcja twórczości Jana Drzeżdżona jest obecnie znacznie lepsza niż w czasach, gdy żył pisarz. Zachęcamy do lektury jego dzieł i zapraszamy na kolejne spotkania organizowane w Forum.

Promocję książki Jan Drzeżdżon. Twórczość kaszubska zorganizowały: Kaszubskie Forum Kultury oraz Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Gościem spotkania był prof. Daniel Kalinowski. Fot. Jerzy Kąkol

Spotkanie o Janie Drzeżdżonie w Kaszubskim Forum Kultury. Fot. Jerzy Kąkol

"Twórczość kaszubska" Jana Drzeżdżona do nabycia w Księgarni Kaszubsko-Pomorskiej CZEC - kliknij tutaj.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.