Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Potencjał kulturowy ziemi bytowskie
poniedziałek, 16 października 2017

W dniach 6-7 października spotkali się w Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu pracownicy instytucji kultury, nauczyciele, społecznicy, studenci, liderzy organizacji pozarządowych itp. z całego Pomorza. Celem forum była wymiana doświadczeń i informacji, integracja osób działających w sektorze kultury, a także promowanie dobrych praktyk. Hasło przewodnie tegorocznego forum brzmiało: Jak wykorzystać potencjał kulturowy lokalnych społeczności?

Jednym z elementów forum była debata w ramach projektu: Pomorskie poszerzenie pola kultury. Referat wprowadzający pt. „Potencjał kulturowy lokalnych społeczności – identyfikacja zasobów, społeczna użyteczność, sposoby wykorzystania” wygłosił prof. Cezary Obracht-Prondzyński, który wraz z dr Karoliną Ciechorską-Kulesza poprowadził na ten temat dyskusję. Wyniki, spostrzeżenia, uwagi wynikające z debaty będą częścią raportu przygotowywanego w ramach ww. projektu. 

Po wyczerpującej dyskusji był czas na animację kulinarną czyli kolację, którą przygotowano według receptur osób skupionych w stowarzyszeniu seniorów z Tuchomia. Forum w tym dniu zakończyła prezentacja kilku inicjatyw lokalnych: Stefania Malczewska przedstawiła działalność koła seniorów w Tuchomiu, Alina Werochowska opowiedziała o zadaniach realizowanych w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie (filia Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie), w tym o imprezie tematycznej pn. Imieniny Borowej Ciotki, natomiast projekt pt. "Niedaleko pada jabłko od... lubczyku"  zaprezentowała Magdalena Daroszewska ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Niezabyszewo „Sploty”. W Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu mogliśmy podziwiać wystawę malarską Anny Flegińskiej i Anieli Adamczyk. A na zakończenie pierwszego dnia forum obejrzeliśmy spektakl przygotowany przez Teatr Brzozaki pt. „Głosy szkła”, odwołujący się do historii huty szkła w miejscowości Przylaski koło Jasienia. W tym przedstawieniu młodzi aktorzy bawią się  w detektywów, interpretują fragmenty tekstów lokalnego historyka i używają własnej poezji połączonej z niezwykłą ścieżką dźwiękową i śpiewem seniorów. Projekt współtworzyli: Ewa Łukasiewicz, Joanna Gogulska, Sebastian Kamionka i Ewa Orzechowska. Dzięki tak szerokiej współpracy prezentacja przenosi widza do zamierzchłych czasów, kiedy działała jeszcze huta szkła.

7 października uczestnicy forum w ramach wyjazdu studyjnego odwiedzili m.in. Łąkie, Brzeźno Szlacheckie, Borowy Młyn, Upiłkę, Osusznicę.  W miejscowości Łąkie zatrzymaliśmy się na moment przy pomniku postawionym ku czci ofiar I i II wojny światowej oraz przy starej szkole, na murach której znajduje się tablica upamiętniająca Klemensa Zmuda Trzebiatowskiego – pierwszego profesora z Gochów. Dłuższy postój zaplanowaliśmy w Brzeźnie Szlacheckim, w którym zostaliśmy powitani przez Wójta gminy Lipnica – Andrzeja Lemańczyka oraz przedstawicieli lipnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Najpierw skierowaliśmy nasze kroki do kościoła parafialnego pw. Św. Katarzyny. O wspaniałym zabytku pochodzącym z 1716 r., świetnie zachowanych elementach wystroju i działalności parafii opowiadał ks. proboszcz Mariusz Stalka. Następnie udaliśmy się pod pamiątkowy obelisk z napisem: „Kaszubi pod Wiedniem” ustawiony w rocznicę udziału miejscowej szlachty w odsieczy wiedeńskiej. W tym miejscu o historii Brzeźna Szlacheckiego, legendzie mówiącej o udziale Kaszubów w odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. i inscenizacji upamiętniającej to wydarzenie mówiła Stanisława Bastian Brzezińska. Natomiast w szkole powitała nas dyrektor Anna Borchardt, która zaprezentowała działalność placówki. O inicjatywach lipnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i współpracy z samorządem, lokalną społecznością i samą szkołą opowiadała prezes Ewa Świątek Brzezińska. Był także czas na wspólny śpiew kaszubskich frantówek z Ewą i Tomaszem Drążkowskimi, na kaszubski kabaret i gadkę w wykonaniu Ani Gliszczyńskiej. Aż żal było się rozstawać, ale czekały kolejne punkty programu.

W drodze do Borowego Młyna zatrzymaliśmy się nad Jeziorem Gwiazda przy Leśnej Strażnicy Tradycji i Patriotyzmu im. Bohaterskich Gochów pw. Chrystusa Obrońcy, która została postawiona w miejscu, gdzie w 1920 r. doszło do tzw. „wojny palikowej”. Traktat wersalski pozostawiał okolice Brzeźna Szlacheckiego po stronie Niemiec. Sprzeciwiła się temu jednak zdecydowanie miejscowa ludność, przesuwając ustaloną już granicę niemiecko-polską o kilka kilometrów dalej na zachód.

Z historią Borowego Młyna zapoznał nas Bernard Reszka – emerytowany nauczyciel, od dawna interesujący się historią rodzinnej wsi i losami mieszkańców Gochów po II wojnie światowej, autor dwóch publikacji na ten temat. Natomiast w Osusznicy spotkaliśmy się z Nadleśniczym Jarosławem Czarneckim, który opowiedział o historii Nadleśnictwa Osusznica, pracy leśników, gospodarce leśnej i edukacji w zakresie użytkowania lasów oraz zaprosił do współpracy, szczególnie nauczycieli.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom forum oraz prelegentom za chęć podzielenia się i zaprezentowania swoich działań, pomysłów i realizowanych projektów. Dziękujemy także za gościnę lipnickiemu oddziałowi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, szkole w Brzeźnie Szlacheckimi Nadleśnictwu Osusznica. To było niezwykłe spotkanie z ludźmi zaangażowanymi w swoją pracę, którzy widzą potrzebę spotkań i wymiany doświadczeń.

Organizatorzy:

·       Instytut Kaszubski w Gdańsku

·       Nadbałtyckie Centrum Kultury

·       Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

·       Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bytowie

Partnerzy:

·       Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą UG

·       Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu

·       Gminny Ośrodek Kultury w Tuchomiu

V Bytowskie Forum Animatorów Kultury było współfinansowane ze środków Gminy Bytów, Powiatu Bytowskiego, Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Narodowego Centrum Kultury oraz Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.