Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Spotkanie ws. obniżania subwencji
niedziela, 3 grudnia 2017

W sobotę 2 grudnia b.r. w Borkowie (powiat kartuski) odbyła się robocza narada członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, nauczycieli, samorządowców, przedstawicieli szkół wyższych, działaczy kultury poświęcone omówieniu działań mających nie dopuścić do niekorzystnych dla Kaszub zmian w subwencjonowaniu oświaty.

Bezpośrednią przyczyną zwołanego w trybie pilnym spotkania była zapowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej obniżania subwencji oświatowej z tytułu nauczania języka kaszubskiego od 1 stycznia 2018 r. i kontynuowania dalszych cieć w 2019 r. Uczestnicy narady podkreślali, że plany resortu zaskoczyły wszystkich, nie były wcześniej konsultowane ze środowiskiem. Samorządy dowiedziały się o nich w momencie kiedy już upłyną praktycznie termin na przedkładanie radom gmin/powiatów projektów budżetu na 2018, więc w wypadku zrealizowania przez MEN swoich zapowiedzi już na początku przyszłego roku samorządy będą musiały na sesjach rad ograniczać ledwie co uchwalone budżety co wywołać może różne waśnie.

Nauczyciele wskazywali na ogrom pracy jaki przez lata środowisko włożyło w propagowanie nauczania języka kaszubskiego w szkołach, przygotowanie podręczników, wykształcenie kadry, w sytuacji kiedy język regionalny uczony jako przedmiot dobrowolny (dla chętnych), a uczniowie i tak mają przeładowane programy na innych przedmiotach i dysponują ograniczonymi budżetami czasu. Przypomniano jak żmudnie rozwijano nauczanie kaszubskiego i jakie owoce ono przynosi. Wskazywano na różnorodne trudności organizacyjne, niedoinformowanie samorządów, dyrektorów szkół, uprzedzenia decydentów. Podkreślono, że żądnego z tych problemów nie rozwiązuje zaproponowane przez MEN obniżenie subwencji w 2018 i kontynuowanie tego kierunku w 2019 r. Zagrozi to istnieniu wielu szkół szczególnie na obszarach wiejskich i wywołuje dużą niepewność co do przyszłości.

Przedstawiciele południowych Kaszub podkreślali, że nie dość że muszą borykać się ze skutkami sierpniowej nawałnicy to teraz dotknie ich boleśnie obniżka subwencji oświatowej na kaszubski, która często ratowała ich szkoły przed likwidacją. Jeżeli MEN będzie realizowała obniżki to wywoła fale zamykania szkół.

Przyjęto m.in. następujące ustalenia do realizacji w najbliższych 3 tygodniach:

  1. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ma w imieniu zebranych środowisk prowadzić rozmowy z przedstawicielami MEN.
  2. Lokalne środowiska (oddziały ZKP, stowarzyszenia, nauczyciele, rodzice, samorządowcy) mają przekonywać parlamentarzystów do interwencji w MEN celem odstąpienia od niekorzystnych dla Kaszub projektów rozporządzeń.
  3. Samorządy na potrzeby swoje, swoich radnych, sołtysów mają wyliczyć ile dla szkół w poszczególnych ich miejscowościach obniżona będzie subwencja oświatowa w wypadu realizacji zamierzeń MEN. Ma to uświadomić potencjalne skutki. Samorządy też mają pisać protesty do MEN.
  4. Zrzeszenie ma koordynować dalsze działania w relacjach z MEN.               
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.