Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubski przewodnik po Gdyni
piątek, 23 lutego 2018

W Kaszubskim Forum Kultury odbyła się promocja nowego przewodnika turystycznego po Gdyni. 21 lutego w naszej siedzibie przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 zebrało się wielu gości chcących posłuchać informacji o tej publikacji i być pierwszymi, którzy wezmą ją do ręki.
Autorami książki są: Jarosław Ellwart, Danuta Król i Tomasz Rembalski. To pierwszy gdyński przewodnik, w którym jest tak wiele o Kaszubach, a w dodatku wiedza na ten temat jest bardzo rzetelna – podkreślał podczas promocji dr Tomasz Rembalski, który odpowiadał za część historyczną książki. Rzeczywiście, w przewodniku znajdziemy informacje m.in. o Antonim Abrahamie, Zespole Pieśni i Tańca „Gdynia”, Chórze „Dzwon Kaszubski” czy o corocznych nagrodach przyznawanych przez gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – Medalach Srebrna Tabakiera Abrahama. Ponadto całość zamyka dodatek pt. Gdynia kaszubska?, gdzie została opisana historia Kaszubów, najważniejsze cechy języka kaszubskiego oraz wartościowe dzieła literackie.
Interesujące są też wiadomości o Gdyni „okiem archeologa” przybliżone przez Danutę Król. Oczywiście, nie zabrakło również bardzo ważnych dla turystów informacji o miejscach wartych obejrzenia, restauracjach, barach, parkingach czy ścieżkach rowerowych. O tym wszystkim rozmawiał z autorami podczas promocji Dariusz Majkowski.
Wydawca i współautor Jarosław Ellwart podkreślał, że jedną z inspiracji do powstania tej publikacji był cykl spacerów historyczno-krajoznawczych „Kaszubska Gdynia” realizowany przez Kaszubskie Forum Kultury i gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w ubiegłym roku. Warto dodać, że po zakończeniu promocji do autorów ustawiła się bardzo długa kolejka uczestników chcących uzyskać ich autografy.
Zachęcamy do lektury przewodnika, a więcej szczegółów na jego temat można znaleźć tutaj.

Gości przywitali: prezes KFK Jerzy Miotke oraz prezes ZKP Gdynia Andrzej Busler. Fot. Żaneta Janicka

Autorzy przewodnika od lewej: Tomasz Rembalski, Danuta Król, Jarosław Ellwart oraz prowadzący spotkanie Dariusz Majkowski. Fot. Żaneta Janicka

O szczegółach powstawania przewodnika mówił Jarosław Ellwart. Fot. Żaneta Janicka

Sala KFK wypełniła się do ostatniego miejsca. Fot. Żaneta Janicka

Autorzy podpisujący swoje dzieło. Fot. Żaneta Janicka

Książkę "Gdynia. Przewodnik" można nabyć w Księgarni Kaszubsko-Pomorskiej CZEC - kliknij tutaj.
 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.