Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Z gdyńskiej historii KL Stutthof
środa, 11 kwietnia 2018

Kaszubskie Forum Kultury oraz gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na wykład Elżbiety Grot Z historii podobozu KL Stutthof w Gdyni i ewakuacji więźniów, który odbędzie się w środę, 11 kwietnia o godzinie 17:30 w siedzibie KFK przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 w Gdyni.

Elżbieta Grot – historyk, kustosz Muzeum Stutthof w Sztutowie. Urodziła się 26 marca 1954 r. w Gdyni w pomorskiej rodzinie. Ukończyła Szkołę Podstawową nr 21 oraz II Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, a następnie historię ze specjalnością muzealnictwo na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego (1977).

Od 1977 r. pracuje w Oddziale Muzeum Stutthof w dziale naukowo-badawczym w Gdańsku, od 1979 r. w Sopocie w pracowni historii KL Stutthof. Zajmuje się głównie badaniem ewakuacji więźniów KL Stutthof, wojennych losów mieszkańców Wybrzeża Gdańskiego, w tym gdynian i Polonii Gdańskiej, błogosławionych męczenników II wojny światowej oraz zbrodni ludobójstwa w Piaśnicy. Jest autorką trzech książek: „Rejs Śmierci. Ewakuacja morska więźniów KL Stutthof w 1945 r.”(Gdańsk 1993), Błogosławieni Męczennicy Obozu Stutthof”(Gdańsk 1999), „Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą. Upamiętnienia Marszu Śmierci na Ziemi Kaszubskiej”(Gdynia 2003), a ponadto współautorką kilku innych m.in.: o litewskim kandydacie na ołtarze, więźniu politycznym KL Stutthof ks. Alfonsasie Lipniunasie (2001), monografii „Kościerzyna i powiat kościerski w latach II wojny światowej (2009), „Piaśnica oskarża” (2009), redaktorką wspomnień b. więźnia KL Stutthof Aleksandra Kaszuby oraz autorką ponad 100 artykułów naukowych i popularno-naukowych publikowanych m.in. w „Roczniku Gdyńskim”, ogólnopolskim miesięczniku „Wiadomości Gdyńskie”, dwutygodniku katolickim „Gwiazda Morza” w latach 1997-2004, biogramów wydawanych w wydawnictwach encyklopedycznych. Jest autorką scenariuszy wystaw historyczno-dokumentalnych, m.in: „Ewakuacja morska więźniów KL Stutthof” (1988), „Błogosławieni Męczennicy Obozu Stutthof” (1999), „Gdańszczanie 1939/1940. Jeden rok z tysiącletnich dziejów miasta” (1996) „Marsz Śmierci więźniów KL Stutthof w malarstwie i rysunkach Józefa Łapińskiego – uczestnika ewakuacji. Jest współautorką wystaw: o martyrologii dzieci w czasie II wojny światowej przygotowanej we współpracy z dyrektor Muzeum Stutthof ś.p. Janiną Grabowską - Chałka z okazji Międzynarodowego Roku Dziecka (1979) prezentowanej w Muzeum Stutthof, w Gdańsku, Elblągu i w Karlsruhe (RFN), „Sopot w latach 1929 – 1945” przygotowanej przez Muzeum Sopotu w 2005 r., „Gdynia 1939. Dzieje miasta i ludzi” przygotowanej przez Muzeum Miasta Gdyni w 2009 r. W latach 2004 – 2008 pracowała w zespole pod kierunkiem Rady Ochrony Miejsc Walki i Męczeństwa przygotowującym dokumentację do wystawy na temat martyrologii inteligencji polskiej w KL Mauthausen – Gusen. Wystawa była prezentowana na Zamku Królewskim w Warszawie w 2009 r., którą obecnie można zobaczyć w Muzeum Stutthof. W 2008 r. uczestniczyła w pracach dokumentacyjnych w Izbie Pamięci w Niewolnie.

Występowała w kilkunastu filmach dokumentalnych pokazywanych w programie ogólnopolskim TVP II oraz lokalnych TVP III Gdańsk i Katowice, w audycjach radiowych; była konsultantem filmów dokumentalnych w reżyserii: Miry Prejsner: „Przybysze”(1999), Lecha Kujawskiego: „Rodzina Piaśnicka”(2001), „Tworząc przyszłość pamiętać o historii”(2001); Śladami Pamięci, „Siostra miłosierdzia – błogosławiona Julia Stanisława Rodzińska” (2003), „W Lasach Piaśnicy”(2009), Ewy Żerdzińskiej: „Wilhelm Gustlof” (2004), „Barki” (2005), „Śpiący wróg”(2006), Joanny Cichockiej „Polonia sopocka” (2009) i innych.

Uczestniczyła w konferencjach naukowych organizowanych w kraju i za granicą, m.in. w Hamburgu (1986) i w Alborgu w Danii (1998). W 2001 r. brała udział razem z grupą b. więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w spotkaniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Maximilian Kolbe Werk z młodzieżą niemiecką i dorosłymi na terenie Moguncji. Utrzymuje stałe kontakty ze środowiskami b. więźniów obozów koncentracyjnych na Wybrzeżu Gdańskim, w Warszawie, na Litwie, w Danii, Norwegii, Szwecji, Kanadzie i w innych krajach.

Współorganizowała Izbę Pamięci o więźniach podobozu KL Stutthof w Gdyni w Zasadniczej Szkole Budowy Okrętów (1988) i w Krępie Kaszubskiej poświęconej ofiarom Marszu Śmierci KL Stutthof (2000) oraz brała udział w 2010 r. w upamiętnieniu w Granicznej Wsi martyrologii więźniów obozu dla jeńców cywilnych, filii obozu Stutthof.

Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Gdyni, Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, w którym od 1996 r. stale współpracuje z Kołem Polonii Gdańskiej oraz z Kołem Rodzin b. Pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku. W 1998 r. została członkiem Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”w Wejherowie przyczyniając się do rozpowszechnienia wiedzy na temat ofiar pomordowanych jesienią 1939 r. w Lasach Piaśnickich, w tym gdynian.

Za działalność społeczną w upamiętnianiu uczestników walk o niepodległość i ofiar II wojny światowej została wyróżniona Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2000), Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury (2004), Medalem Wspólnoty Parafialnej św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku (2004), za działalność społeczną na rzecz Polonii Gdańskiej Medalem Prezydenta Miasta Gdańska (2007), za współpracę z Fundacją Archiwum Pomorskiego Armii Krajowej w Toruniu Odznaką Memoriału Generał Marii Wittek (2008), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2008) za krzewienie Pamięci o Ofiarach pomordowanych w Piaśnicy, w tym mieszkańców Gdyni.

Od 1 czerwca 2011 r. pełni obowiązki kierownika Oddziału Muzeum Stutthof w Sopocie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.