Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Dotacje Ministra Kultury dla ZKP
czwartek, 5 kwietnia 2018

W czwartek 29 marca zostały ogłoszone wyniki konkursu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna”. Dotacje otrzymały dwa nasze projekty (organizacje mogły złożyć w programie maksymalnie 2 oferty), których realizacja będzie miała miejsce do końca tego roku.

 

Pierwszy z projektów dotyczy organizacji kolejnej edycji Dyktanda Kaszubskiego. Będzie to już XVII edycja konkursu, który w tym roku zawita do Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach. Mamy nadzieję, że Dyktando powtórzy sukces tegorocznego wydarzenia w Bojanie, gdzie przy współpracy z Gminą Szemud udało się stworzyć konkurs przepełniony masą atrakcji, w którym udział brała rekordowa liczba 243 uczestników! Takie wyniki dają nam jeszcze więcej energii i motywacji do wzmożonej pracy ku osiągnięciu założonych celów takich jak m.in. podtrzymywanie i promocja języka kaszubskiego, upowszechnianie wiedzy o twórczości kaszubskich pisarzy oraz krzewienie kultury regionalnej.

Drugie zadanie realizowane jest w ramach podprogramu do „Kultury ludowej oraz tradycyjnej”, który nosi nazwę „Mistrz tradycji”. Jest one związane  w  sposób bezpośredni  z  międzypokoleniowym  przekazem  unikatowej  wiedzy  i  umiejętności  kulturowych, adresowane do „mistrzów tradycji”, będących depozytariuszami wiedzy lokalnej i regionalnej.

Projekt realizowany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie nosi tytuł „Mistrz tradycji – Malarstwo na szkle”- są to warsztaty zmierzające do wykształcenia kursantów na przyszłych mistrzów niezwykłej i unikatowej dziedziny sztuki jakim jest malarstwo na szkle. Rzemiosło to jest ważną częścią kaszubskiej tożsamości, jednak mimo to brak fachowej literatury dotyczącej tematu oraz niewielka ilość zbiorów historycznych stwarza niebezpieczeństwo zaniku tej formy sztuki ludowej.

Warsztaty będzie prowadzić Alicja Serkowska – twórczyni ludowa w dziedzinie haftu kaszubskiego oraz malarstwa na szkle.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.