Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
O podobozach KL Stutthof w Gdyni
czwartek, 12 kwietnia 2018

11 kwietnia 2018 roku w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni gościliśmy Elżbietę Grot - Kierowniczkę Działu Naukowego Muzeum Stutthof. Kustosz przybliżyła mało znany temat związany podobozami KL Stutthof w Gdyni i jej okolicach oraz losy więźniów tych placówek. Główną treścią okazały się dzieje podobozu znajdującego się niegdyś przy ul. Wroniej (obecne okolice ul. Gołębiej i Energetyków). Blisko tysiąc więźniów KL Stutthof różnej narodowości pracowało przymusowo przy pracach stoczniowych w tym miejscu. Niewielka ich część przeżyła wojnę, tracąc życie przy katorżniczej pracy oraz po ewakuacji obozu z dala od swej ojczyzny. Spora część prelekcji dotyczyła pomocy podczas Marszu Śmierci, jakiej dostarczała więźniom obozu - ludność kaszubska. Wykład wzbudził ogromne zainteresowanie i zachęcił słuchaczy do dzielenia się wspomnieniami zasłyszanymi w domach rodzinnych od swoich bliskich.

Gości przywitali prezesi: Jerzy Miotke i Andrzej Busler. Fot. Ewa Nowicka

Sala KFK wypełniła się do ostatnich miejsc. Fot. Ewa Nowicka

Wiele osób dzieliło się wspomnieniami swoimi oraz przodków. Fot. Ewa Nowicka

Elżbieta Grot wpisująca się do kroniki KFK. Fot. Ewa Nowicka

Prezes KFK Jerzy Miotke dziękujący Elżbiecie Grot za niezwykle ciekawy wykład. Fot. Ewa Nowicka

Więcej zdjęć ze spotkania można zobaczyć - tutaj.


 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.