Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
W Kartuzach o Gdyni
poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Do końca sierpnia 2018 roku w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach (ul. Kościerska 1) można oglądać wystawę "Serce Gdyni - plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii". Podczas finisażu 23 sierpnia br., przewodnikiem po wystawie był Andrzej Busler, prezes gdyńskiego oddziału ZKP, a wspierał go Marcin Scheibe, kolekcjoner dawnych zdjęć.

Andrzej Busler i Marcin Scheibe opowiadają o gdyńskiej wystawie. Fot. Ryszard Mielewczyk

Wspólne zdjęcie, w tle wystawa. Fot. Ryszard Mielewczyk

Za najważniejszy element łączący oba miasta Andrzej Busler wskazał osobę Aleksandra Majkowskiego - co prawda urodzonego Kościerzynie, ale mieszkającego i działającego w Kartuzach, który zmarł w szpitalu w Gdyni przy placu Kaszubskim, 10 lutego 1938 r.

Andrzej Busler mocno podkreślał, że slogan - Gdynia - wsią rybacką - jest powielany przez lata, a powstał jako dziennikarski trick na przyciągnięcie uwagi czytelników. Wskazał, że rybackim centrum było Oksywskie Piaski, gdzie w międzywojniu stacjonowało 180 rybaków.

- Pomysł wystawy narodził się w naszym oddziale - wyjaśniał Andrzej Busler. - Nie ma dziś Jerzego Miotke, on był był takim głównym pomysłodawcą, wychwycił profil pana Marcina na Facebooku.

Marcin Scheibe, potomek gdyńskiej rodziny rybackiej, gdyński oddział ZKP oraz Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni wspólnie zrealizowali wystawę fotograficzną.

Spotkanie rozpoczęło się w pomieszczeniach Muzeum Kaszubskiego. Publiczność zasiadła na trzech salach. Fot. Ryszard Mielewczyk

Spotkanie otworzyła dyrektor Muzeum - Barbara Kąkol. Fot. Ryszard Mielewczyk

Korzystając z okazji Barbara Kąkol, dyrektor muzeum podziękowała darczyńcom placówki, a podziękowania te wręczył wiceburmistrz Kartuz Wojciech Jaworowski. Otrzymali je Maria i Zbigniew Sikora z Kiełpina, Wojciech Kanka, Krystyna Grzymkowska. Z darczyńców nieobecny był Arkadiusz Ulenberg.

Wiceburmistrz Kartuz Wojciech Jaworowski wręczał podziękowania dla darczyńców Muzeum. Fot. Ryszard Mielewczyk

Oprawę muzyczną spotkania zapewnili członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Kaszuby", przybliżając pieśni rybackie i kaszubskie.

Tekst na podstawie materiałów Naszemiasto.pl/Kartuzy

Wiązanka pieśni rybackich i kaszubskich. Fot. Ryszard Mielewczyk

Więcej zdjęć ze spotkania można zobaczyć tutaj.

Relacja na stronie "Dziennika Bałtyckiego" wraz z wideo - kliknij tutaj.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.