Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Sacrum w księgach i obrazkach
środa, 3 października 2018

Biblie, modlitewniki, śpiewniki, obrazki z wizerunkami świętych... Wszystko to można obejrzeć na wystawie  „Më trzimómë z Bògã”. Druki sakralne z kolekcji prof. Józefa Borzyszkowskiego w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wśród prezentowanych ksiąg są piękne Biblie z XVIII w. (najstarsze księgi, jakie znalazły się na wystawie pochodzą z połowy XVII w.), Stary Testament po hebrajsku, próbny egzemplarz tłumaczenia Nowego Testamentu na język kaszubski (Eugeniusza Gołąbka), modlitewniki, jakich używali m.in. ks. bp Konstantyn Dominik, ks. prymas abp Henryk Muszyński, ks. Bernard Sychta, Anna Łajming, Stanisław Pestka, Józef Ceynowa i mnóstwo innych osób ważnych dla Pomorza.

Wiele ksiąg posiada bogato zdobione okładki, czasami ze srebrnymi okuciami. Cenną częścią kolekcji, na podstawie jakiej powstała wystawa, są rękopisy – książki odręcznie przepisane przez mieszkańców Pomorza, niekiedy z pięknymi rysunkami. Najstarsze z nich powstały na początku XIX w.

Wspaniałym uzupełnieniem prezentowanych druków są rzeźby, zabytkowe krzyże, relikwiarze i różańce pochodzące ze zbiorów prof. Józefa Borzyszkowskiego.

Wystawę zorganizowano w ramach projektu pn. „Zakup kolekcji druków sakralnych od prof. Józefa Borzyszkowskiego” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Powiatu Wejherowskiego.

Podczas wernisażu prof. J. Borzyszkowski mówił przede wszystkich o ludziach, którym zawdzięcza zgromadzenie wspaniałej kolekcji, podkreślał znaczenie ksiąg sakralnych dla badania historii Pomorza, pobożności jego mieszkańców, muzycznej aktywności oraz przenikania się różnych kultur i języków

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.