Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Gdańska Parada Niepodległości
poniedziałek, 5 listopada 2018

Koleżanki i Koledzy,

Drodzy Członkowie Oddziału Gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego!

11 listopada obchodzimy 100 rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości . Po dziesięcioleciach niewoli nasza ojczyzna wróciła na mapę świata. Kolejne dekady obfitowały w sukcesy i wielkie tragedie, w chwile triumfu i momenty klęski. Wszystkie je Polska przetrwała.

Niepodległość została wymodlona, wypracowana i wywalczona przez pokolenia Polaków, ale także dzięki zaangażowaniu innych narodów mieszkających na ziemiach polskich w okresie rozbiorów. Również Kaszubi w wielkim stopniu przyczynili się do przyłączenia Pomorza do Polski i zapewnienia jej dostępu do morza.

Polki i Polacy mają właściwie wszystko, by zrealizować wielkie zamierzenia i plany. Brakuje nam jedynie jedności, poczucia wewnętrznej mocy. Dzielimy się na grupy i podgrupy.

Czego życzyć w Dniu Niepodległości? Zacieśnienia więzów i zapomnienia o przykrościach minionych. Mądrych i pełnych miłości przywódców. Szczerych, nieskonfliktowanych rozmów.

Okazją do wspólnego świętowania 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę będzie Parada Niepodległości w Gdańsku.   W tym szczególnym dniu możemy wszyscy razem, także my Kaszubi zaznaczyć swoją rolę i miejsce w polskim Gdańsku. Zapraszamy członków i sympatyków naszego oddziału w barwach regionalnych , a przede wszystkim narodowych 11 listopada.

Zbiórka na Podwalu Staromiejskim, naprzeciwko Technikum Łączności od godziny 9.00. Wymarsz Parady o godz. 9.30.

Z kaszubskim pozdrowieniem

Grzegorz Jaszewski – Prezes Oddziału Gdańskiego ZKP

 

 

ze strony:  https://www.trojmiasto.pl/parada-niepodleglosci-gdansk#all:

11 listopada - na paradę raz!

Tradycyjnym elementem Święta Niepodległości jest organizowana właśnie 11 listopada Parada Niepodległości. Tegoroczna, XVI Parada Niepodległości zacznie się pół godziny wcześniej niż w poprzednich latach, o godz. 8.30 na ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 9.30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska - Wielkie Młyny - Rajska - Jana Heweliusza - Korzenna - Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam odśpiewamy hymn narodowy i następnie przejdziemy na Długi Targ, gdzie punktualnie o 11.30 wykonamy Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w Stulecie Niepodległości.

Każda osoba uwieczniona na tej fotografii będzie się mogła rozpoznać. Kopię zdjęcia złożymy w Muzeum Gdańska. Od 11.45 wszyscy będziemy mogli pośpiewać najpiękniejsze polskie piosenki i pieśni. - Wszyscy gdańszczanie w stulecie niepodległości. Mam nadzieję, że to będzie coś wzruszającego i coś, co będziemy długo pamiętać. Cała parada jest formą wspólnotowego przeżywania tego święta, ale zdjęcie będzie taką kropką nad i, dowodem, że jesteśmy razem i że się wzajemnie wspieramy, pokazując przyjazny styl świętowania - mówi Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM, organizującego paradę.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.