Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zmarł Bernard Hinz
niedziela, 18 listopada 2018

Urodzony w 1943 roku w Gdańsku, wywodził się po kądzieli ze starego rodu kaszubskiego Szroederów, mającego korzenie w Rąbie, w gminie Przodkowo. Do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wstąpił w1971 roku. Jako członek Zarządu Oddziału ZKP w Wejherowie (od 1980 roku), następnie wiceprezes (w latach 1984-1990) i wreszcie prezes (1995-1998), zapisał się trwale na kartach wejherowskiego partu. Założył przy oddziale kluby tematyczne i rozszerzył działalność lektorów promujących w szkołach wejherowskich język kaszubski (sam także podejmując się tej roli), organizował imprezy i spotkania w pozyskanym w Wejherowie Domu Kaszubskim, zainaugurował coroczne obchody Dnia Jakuba i rocznicy powrotu Kaszub do Polski, a także zainicjował msze święte z elementami liturgii w języku kaszubskim w kościołach i na Kalwarii Wejherowskiej. W 1989 r. współorganizował Jednotę Partów Nordowych, sprzyjającą współpracy oddziałów ZKP powiatów puckiego i wejherowskiego. Współdziałał w zakładaniu na Nordzie nowych oddziałów Zrzeszenia których na początku było dziewięć, a po trzech latach już dwadzieścia.

We władzach naczelnych ZKP Bernard Hinz zasiadał jeszcze w dawnym Zarządzie Głównym (obecnej Radzie Naczelnej). Przed dwutysięcznym rokiem był dwukrotnie wybierany na wiceprzewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej Zrzeszenia i raz na przewodniczącego. W 2010 roku został znowu wybrany przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej Zrzeszenia. Pełnił tę funkcję przez dwie kadencje. Kompetentnemu spełnianiu tej roli sprzyjało Jego wykształcenie: ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Posiadając uprawnienia organizatora turystyki, pilota wycieczek i przewodnika turystycznego po Kaszubach, uważał, że należy promować kulturę i dziedzictwo regionu poprzez czynną (kwalifikowaną) turystykę krajoznawczą. Stąd działalność w Klubie Turystycznym ZKP Wanożnik – od jego założenia w 1990 roku. Wielkim powodzeniem cieszyły się organizowane przez niego tematyczne rajdy kolarskie, a zwłaszcza cykliczny „Stegną Czorlinsczigo”. Krzewił też kulturę regionu na Kaszubskich Spływach Kajakowych „Śladami Remusa”, sztandarowej imprezie Wanożnika, W ostatnich latach organizował rajdy tematyczne („Pomorania Motorajd”) dla klubowej sekcji motocyklowej. Był prezesem Klubu Wanożnik w latach1995-2001 oraz od 2010 roku aż do teraz.

Jego śmierć to wielka strata dla całej społeczności zrzeszonej. Wkład Bena w działalność Zrzeszenia i w propagowanie kaszubszczyzny w różnych środowiskach, jest nie do przecenienia.

Cześć Jego pamięci!

Pogrzeb ŚP. BERNARDA HINZA odbędzie się w środę 21 listopada w Kartuzach. We wtorek 20 listopada o godz. 18 w Domu Pogrzebowym (Kartuzy, Pl. św. Brunona 4) zostanie odmówiony różaniec, w środę  różaniec o godz. 12.15 w kościele pw. W.N.M.P. (kolegiata) w Kartuzach. NABOŻEŃSTWO ŻAŁOBNE rozpocznie się w kolegiacie o godz. 13, po czym nastąpi przemarsz na pobliski cmentarz. 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.