Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Złotnica i wystawa twórców ludowych
sobota, 1 grudnia 2018

Miniony środowy wieczór - 28 listopada na długo pozostanie w naszej pamięci. Tego dnia oficjalnie zakończyliśmy organizowany przez Kaszubskie Forum Kultury i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni kurs haftu kaszubskiego złotogłowia – złotnicy oraz otworzyliśmy poplenerową wystawę prac artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych Oddziału Gdańskiego (o lipcowym plenerze można przeczytać - tutaj). Na początku spotkania zarząd KFK na czele z prezesem Jerzym Miotke powitał zebranych gości w naszej siedzibie przy al. Piłsudskiego, a w szczególności: mistrzynię haftu Danutę Niechwiadowicz – prowadzącą kurs kaszubskiej złotnicy oraz Alicję Serkowską – prezesa STL Oddziału Gdańskiego. W dalszej części, prowadzący spotkanie Dariusz Majkowski prowadził rozmowę z Alicją Serkowską o Stowarzyszeniu Twórców Ludowych oraz o plenerze na Oksywiu, którego owoce podziwiać możemy do końca roku na świeżo otwartej wystawie w KFK.

Kolejną osobą, która odpowiadała na pytania publiczności i prowadzącego była Danuta Niechwiadowicz. Przybliżyła krótką historię haftu kaszubskiego – złotogłowia oraz przedstawiła proces powstawania czepców, które zostały wykonane przez uczestniczki kursu.

Po tej części nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia kursu oraz nagród za szczególny wkład i zaangażowanie w tworzenie prac haftem – szychem ufundowanych przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Gdyni reprezentowany przez: wicenaczelnik Karin Moder oraz inspektor Natalię Spychalską. Nagrody UM Gdynia otrzymały: Irena Peplińska i Brygida Hochschutz.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na krótki koncert pieśni kaszubskich i obejrzenie obu wystaw.

Otwarcie przez prezesa KFK Jerzego Miotke:  wystawy Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Gdańskiego oraz kaszubskiej złotnicy. Fot. Ewa Nowicka

Od lewej: wiceprezes KFK Danuta Krygier, prezes STL Alicja Serkowska, prezes ZKP Gdynia Andrzej Busler i red. Dariusz Majkowski. Fot. Ewa Nowicka

Część publiczności i piękne prace kaszubskiej złotnicy. Fot. Ewa Nowicka

Rozmowa red. Dariusza Majkowskiego z prezesem STL Alicją Serkowską. Fot. Ewa Nowicka

Rozmowa red. Dariusza Majkowskiego z mistrzynią haftu kaszubskiego Danutą Niechwiadowicz. Fot. Ewa Nowicka

Członkowie Stowarzyszenia Twórców Ludowych przygotowali krótką wiązankę pieśni kaszubskich. Fot. Ewa Nowicka

Członkowie Stowarzyszenia Twórców Ludowych i organizatorzy wystawy. Fot. Ewa Nowicka

Naczelnik Wydziału Kultury Karin Moder i inspektor Natalia Spychalska z uczestniczkami kursu kaszubskiej złotnicy oraz prezesami KFK i ZKP Gdynia. Fot. Ewa Nowicka

Więcej zdjęć z otwarcia obu wystaw można zobaczyć w fotorelacji.

Zdjęcia prac z warszatów złotnicy można zobaczyć - tutaj.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.