Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Działo się w Gdańsku
poniedziałek, 10 grudnia 2018

Działo się w Gdańsku.

(wieści z Gdańskiego Oddziału ZKP)

4 listopada 2018 r.  Klub Matarnia, który powstał z inicjatywy Tomasza Szymańskiego, obchodził XII  rocznicę swojej działalności. Po mszy świętej z kaszubska liturgią Słowa celebrowaną przez księdza Proboszcza Jarosława Ropla. W salce, na spotkaniu przy kawie i kuchu, Hipolit Hewelt przedstawił historię obelisku na rondzie w Klukowie poświęconemu pomordowanym Kaszubom z Klukowa, Bysewa, Matarni, Firogi i Kokoszek. Wśród członków Klubu są rodziny pomordowanych na początku II Wojny Światowej. Hipolit Hewelt, dzięki któremu obelisk został odrestaurowany, wraz z Wojciechem Konkelem z Klubu Matarnia przygotowują informację o Kaszubach z Firogi i Klukowa zamordowanych w Piaśnicy przez Niemców w 1939 roku.

6 listopada 2018 r. – Przymorska Wspólnota Kaszubów wraz z księdzem Tomaszem Dopke, mszą świętą z kaszubską liturgią, obchodziła XXXVI rocznicę.

Członkiem tej Wspólnoty jest hafciarka – Wanda Krzymińska. Swoimi haftami wypracowała wiele nagród i wyróżnień, skończyła kurs I i II stopnia u twórczyń ludowych Danuty Niechwiadowicz i Wandy Mironkowicz. Ukończyła kurs ZŁOTOGŁOWIA KASZUBSKIEGO pod kierunkiem twórczyni ludowej Ireny Szczepańskiej. We wrześniu 2018 otrzymała tytuł TWÓRCY LUDOWEGO, przyznany przez Sekcję Sztuki Ludowej Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych zatwierdzony ustawą 01/09/2018 Zarządu Głównego STL. Jej hafty prezentowane były na wielu wystawach w kraju i zagranicą, m.in. we Francji i Niemczech.

7 listopada 2018 r. – mszą świętą żałobną z kaszubską liturgią słowa w kościele przy          ul. Matejki we Wrzeszczu pożegnano Urszulę Osłowską, członka Oddziału Gdańskiego ZKP.

Urodzona przed II wojną w Gdańsku, była ostatnim świadkiem historii rodziny Weilandów. Ochrzczona w 1935 r. przez błogosławionego księdza Bronisława Komorowskiego w kościele pw. Bpa Stanisława w Wolnym Mieście Gdańsku. Była świadkiem działalności swojej mamy w Polonii Gdańskiej, uczestniczyła wraz z siostrą Ireną we mszach i spotkaniach polonijnych w Gdańsku, Oliwie, Siedlicach, Wrzeszczu i Nowym Porcie, gdzie mieszkali w koszarach wraz z wojskiem polskim; chodziły do polskiego przedszkola i szkoły. Siostrę Irenę (rocznik 1931), urodzoną w Gdańsku, uczył religii i przygotowywał do komunii świętej bł. ksiądz Franciszek Rogaczewski. Mama – Gertruda z Juńskich (rocznik 1906), jako prymuska uczestniczyła w delegacji Kaszubów z Kartuz w zaślubinach Polski z morzem w Pucku 10 lutego 1920 r. Urszula była świadkiem jak jej mama w sierpniu 1939 roku przemycała chorągiew Matki Boskiej Częstochowskiej z Gdańska do Kartuz przez Dworzec Gdański.

Urszula bardzo ciepło wspominała swojego wuja, brata mamy,  Wiktora Juńskiego, strzelca wyborowego, uczestnika Kampanii Wrześniowej na Oksywiu. Został zamordowany w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W 1945 r., jako 10-latka była świadkiem Marszu Śmierci w Kartuzach; rzucała chleb maszerującym więźniom, za co grożono jej rozstrzelaniem. Widziała również, jak wygłodzeni ludzie podnosili i jedli odchody końskie.

Już na początku kwietnia 1945 r. , wraz z ojcem Alfonsem, pojechali rowerami z Kartuz do Oliwy, w drodze wojsko rosyjskie odebrało im rowery i ok. 20 km przebyli pieszo. Ojciec – mistrz młynarski, w imieniu władz polskich przejął i uruchomił młyn przy ul. Spacerowej w Oliwie, w czym dzielnie mu pomagała 10-letnia Urszula.

Urszula Osłowska spoczęła na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

8 listopada 2018 r. – w Dworze Artusa na zaproszenie PAN Oddział w Gdańsku oraz SNPAU odbyła się konferencja naukowa POMORSKIE DROGI DO WOLNOŚCI. Konferencję prowadzili prof. Józef Borzyszkowski – cz. I i prof. Janusz Limon – cz.II. Uczestnikami  m.in. byli przedstawiciele ZKP: z Gdańska – Jerzy Nacel, który zabierał głos w dyskusji,  Gdyni – posłanka Teresa Hoppe, Wierzchucina – prezes Oddziału ZKP Jadwiga Kirkowska.

Materiały przygotowane przez prelegentów wydano drukiem.

11 listopada 2018 r. – 100 - lecie powstania Państwa Polskiego W Paradzie Niepodległości, pod sztandarem Oddziału Gdańskiego ZKP szedł Prezes ZKP – prof. Edmund Wittbrodt wraz z przedstawicielami Oddziału Gdańskiego. Uwieczniono nas na zbiorowym zdjęciu Gdańszczan.

16 listopada 2018 r. – zmarł Tomasz Szymański (ur. 1962) – oddany działacz kaszubski; od czasów studenckich w POMORANII, do końca swego życia w Oddziale Gdańskim. Z wykształcenia historyk, archiwista. Wieloletni Prezes Oddziału Gdańskiego. Laureat Medalu 50-lecia OG ZKP, Brązowego Krzyża Zasługi, Medal L. Bądkowskiego oraz Złotej Odznaki Pieczęć Świętopełka Wielkiego.

Uroczystości pogrzebowe w kościele NMPKRŚ na Przymorzu, w którym najdłużej na Kaszubach odprawiane są msze święte z kaszubską liturgią słowa, zebrała się rodzina i przyjaciele, aby wypełnić wolę zmarłego - obrzęd pustej nocy. Różaniec poprowadziła nestorka Oddziału Gdańskiego Genia Jadwiszczak; żałobnicy wysłuchali i śpiewali pustonocne pieśni żałobne przygotowane przez Zbyszka Jankowskiego. Następnie udano się do kaplicy zakładu pogrzebowego aby pożegnać zmarłego. Trumna była okryta żałobną flagą kaszubską.

Pogrzeb odbył się 23 listopada na Cmentarzu Starym w Tczewie. Po mszy świętej żałobnej odczytano: przez Zbyszka Jankowskiego po kaszubsku fragment epopei „Życie i przygody Remusa” a przedstawiciel rodziny  - list Prezydenta Pawła Adamowicza , w którym  podkreślał zasługi Tomka Szymańskiego w krzewieniu kultury kaszubskiej. Swoimi refleksjami na temat przyjaźni z Tomkiem podzielił się Kazimierz Formela z Oddziału ZKP Kartuzy.

W asyście sztandarów ZKP oddano cześć Jego pamięci.

25 listopada 2018 r. – XX rocznica sprawowania mszy świętej z kaszubską liturgią słowa.                                 

motto ZAPROSZENIA:

                                    Tyle zawsze było historii Kaszubów,

                                     ile w niej było dokonań samych Kaszubów.

                                     Ale historia ich będzie trwała tak długo,

                                     dopóki imię Kaszubów, ich mowa, ich obyczaj,

                                     ich kultura będą stanowiły wartość dla nich samych. 

                                                       Gerard Labuda „O Kaszubach”

Mszą świętą dziękczynną koncelebrowaną przez księży Proboszcza Wojciecha Chistowskiego i Grzegorz Kościelaka rozpoczęto uroczystości upamiętniające  XX lat sprawowania mszy świętych z kaszubską liturgia słowa oraz działania wspólnoty Kaszubów na gdańskich Pieckach – Migowie w kościele i parafii pw. Bożego Ciała.

W czasie uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą 20 lat sprawowania mszy świętych z liturgią w języku kaszubskim. Prezes Oddziału Gdańskiego wręczył medale Lecha Bądkowskiego prof. Józefowi Borzyszkowskiemu, organiście Stefanowi Słupskiemu, Zycie i Hipolitowi Heweltom, Danucie Drywa.

Szczególne uznanie i podziękowania złożono: Księdzu Proboszczowi Wojciechowi Chistowskiemu,  Zygmuntowi Stence – założycielowi i pierwszemu prowadzącemu Wspólnotę, seniorce Geni Jadwiszczak za przygotowywanie przez 20 lat liturgii słowa w języku kaszubskim, a także Ewie Rogalewskiej z Sikorskich, urodzonej w Gdańsku w 1942 r., której piąte pokolenie żyje w Jej rodzinnym Mieście za prowadzenie kroniki dokumentującej, że Kaszubi żyją w Gdańsku w Historycznej Stolicy Kaszub.

Uroczystości ubogacił występ zespołu wokalnego KASZUBKI z Chwaszczyna.

Cytat z wpisu do Kroniki:

„Każda rocznica jest dobra, aby uzmysłowić sobie ogrom pracy, sukcesów i radości, jaki wnosi Wspólnota Kaszubska w życie naszej parafii Bożego Ciała w Gdańsku. Za wszystko Bogu niech będą dzięki! Składam gratulacje i życzę wielu wspólnych przeżyć umacniających kaszubskie więzy”

           Ksiądz Proboszcz Wojciech Chistowski

XX lecie mszy świętej z kaszubską liturgią słowa w kościele pw. Bożego Ciała było świętem wszystkich gdańskich Wspólnot Kaszubskich: najmłodszej z Brętowa, Matarnii, Moreny     od św. Jana i najstarszej z Przymorza.

Teresa Juńska-Subocz

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.