Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Myślami z Gdańskiem...
sobota, 19 stycznia 2019

Ostatni tydzień upłynął pod znakiem żałoby i wielkiego wstrząsu dla społeczeństwa Gdańska, Pomorza i szerzej Polski. Ciężko zrozumieć tragiczną śmierć Pawła Adamowicza – Prezydenta Miasta Gdańska i motywy mordercy. Trudno objąć to ludzkim umysłem. Nie ma słów w języku cywilizowanych ludzi określających tę zbrodnię.

W ciągu tego smutnego tygodnia, jako gdyńscy Kaszubi wielokrotnie uczestniczyliśmy w pożegnaniu Prezydenta Gdańska, solidaryzując się z wszystkimi ludźmi dobrej woli, niemogącymi przejść obok tej tragedii obojętnie. Żegnaliśmy śp. Pawła Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności – w imieniu ZKP Gdynia wpis w księdze kondolencyjnej złożył prezes Andrzej Busler. Żegnaliśmy podczas pustej nocy, na gdańskich ulicach i podczas uroczystości pogrzebowych.

W czasie tych smutnych dni, krzepiącym widokiem na ulicach stołecznego miasta Pomorza były tysiące jednoczących się gdańszczan oraz mieszkańców wielu innych miast – w tłumie gdańskich flag można było ujrzeć także dziesiątki gdyńskich i kaszubskich.

Jako gdynianie w pełni solidaryzujemy się z Gdańskiem w tych chwilach, jak było wcześniej w historii – m.in. podczas Grudnia 70 i Polskiego Sierpnia...

Patrząc w przyszłość, pamiętajmy o słowach z homilii arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, których często brakuje w naszym codziennym życiu – proszę, dziękuję i przepraszam...

Pamiętajmy zawsze o szacunku do bliźniego, bo przecież tylko z miłości będziemy sądzeni.

 

Żegnaj Prezydencie!

 

Pod Ratuszem Głównego Miasta. Fot. Małgorzata Bądkowska

 

Tysiące zniczy na Placu Trzech Krzyży przy Europejskim Centrum Solidarności. Fot. Andrzej Busler

Opuszczone flagi: polska, unijna, gdańska, Solidarności i kaszubska przy Pomniku Trzech Krzyży. Fot. Andrzej Busler

Setki zniczy przy UM Gdańsk. Fot. Andrzej Busler

Przy wejściu do UM Gdańsk. Fot. Małgorzata Bądkowska

 

Więcej informacji można znaleźć na stronach UM Gdynia oraz ZG Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego:

- Pożegnanie Prezydenta Miasta Gdańska - kliknij tutaj.

- Pogrzeb Pawła Adamowicza - kliknij tutaj.

- Pusta noc w kościele Św. Jana w Gdańsku - kliknij tutaj.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.