Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zmarła prof. Ewa Rogowska-Cybulska
poniedziałek, 28 stycznia 2019

Szanowni Państwo,
informujemy, iż pożegnanie z Profesor Ewą Rogowską-Cybulską odbędzie się 29 stycznia (we wtorek) o godz. 9.30 w kaplicy przy Zakładzie Medycyny Sądowej w Gdańsku (przy ul. Dębowej 23). Msza święta zostanie odprawiona tego samego dnia w kościele oo. Cystersów w Oliwie (ul. Polanki 131, obok V LO) o godz. 17.00. Pogrzeb poprzedzony mszą św. został zaplanowany na 30 stycznia o godz. 12.00 w Przytułach (w powiecie łomżyńskim) na miejscowym cmentarzu.


Ewa Rogowska-Cybulska (Uniwersytet Gdański) pracowała w Katedrze Języka Polskiego. W obrębie jej zainteresowań naukowych mieściło się przede wszystkim słowotwórstwo współczesnej polszczyzny, różnorodna problematyka związana z nazwami roślin, napisy w szacie informacyjnej miasta i cmentarza, gwara łomżyńska oraz kształtowanie się kaszubskiego języka literackiego. Do podejmowanych przez nią zagadnień słowotwórczych należały zwłaszcza: aktywność słowotwórcza nazwa roślin, analogia słowotwórcza i zmiany motywacji słowotwórczej, etymologie ludowe toponimów, derywaty słowotwórcze w przekładzie, rola słowotwórstwa w procesie podnoszenia statusu językowego kaszubszczyzny, słowotwórstwo chrematonimiczne oraz perswazyjne walory formacji słowotwórczych w tekstach.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.