Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Produkcja filmowa o Kaszubach
środa, 15 maja 2019

Piętnastu statystów z Kaszub wzięło udział przy realizacji filmu opartego na pięknej kaszubskiej legendzie „Helskie dzwony”. Podstawą do napisania scenariusza stała się wersja tej legendy w opracowaniu Zuzanny Rabskiej, a wydanej jeszcze przed wojną w zbiorze „Baśnie kaszubskie”.

Autorem scenariusza i zarazem reżyserem filmu jest Ewa Pytka. Realizacja większości zdjęć odbyła się w Kaszubskim Muzeum Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

- Przez kilka lat mieszkałam na Pomorzu. Wówczas zapoznałam się z kulturą Kaszub, która ma duże zasoby takich pięknych podań. Stąd powstała idea realizacji filmu dola dzieci – wyjaśnia reżyser, Ewa Pytka.

Na co dzień pracuje w Warszawie. Stąd przybyła też większość realizatorów, choć kierownicy produkcji oraz charakteryzatorki związane są z gdańskim ośrodkiem TVP. Za ich sprawą do produkcji zaproszono też Eugeniusza Pryczkowskiego – wieloletniego redaktora programu „Rodnô Zemia”, który zorganizował grupę kaszubskich statystów. Wśród nich byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie oraz nieco starsi mieszkańcy tej gminy.

- To bardzo ciekawa przygoda. A poza tym najważniejsze, że możemy choć trochę wnieść do skarbca kultury kaszubskiej – wyjaśnia Kazimierz Szmidtke z Miszewka, który wystąpił w filmie wraz z małżonką.

Całość ma mieć 25 minut. Już jesienią powinna być emisja w Telewizji Polskiej.  Zapewne w przyszłym roku materiał zostanie pokazany także na Festiwalu Filmów Kaszubskich. Trochę szkoda, że – w odróżnieniu od głośnego i licznie nagradzanego „Kamerdynera” – zabraknie w nim języka kaszubskiego. Jak zapowiada jednak reżyser, jest calkiem możliwe, że wkrótce nastąpi kontynuacja tego projektu. Wówczas będzie szansa, że i nasz język w nim zaistnieje.  (jd)

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.