Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rocznica Lecha Bądkowskiego
czwartek, 2 stycznia 2020

24 stycznia 2020 roku minie 100. rocznica urodzin Lecha Bądkowskiego (1920-1984). Miasto Gdynia, Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Kaszubskie Forum Kultury przygotowały z tej okazji wiele przedsięwzięć, które odbędą się w różnych częściach 2020 roku:

- 24 stycznia główna ulica Gdyni - Świętojańska, zostanie udekorowana z tej okazji kaszubskimi flagami,

- 29 stycznia o godz. 17.30 w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 18) odbędzie się promocja książki Sławiny Kosmulskiej (córki Lecha Bądkowskiego) - "(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego" wydanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku im. Josepha Conrada Korzeniowskiego oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie,

- od 2 stycznia do 29 lutego w Kaszubskim Forum Kultury będzie można oglądać wystawę komiksową „Lech Bądkowski – obrazy z życia”. Jej treścią jest historia życia tego zasłużonego Pomorzanina w formie opowieści obrazkowej, kolażu. Autorami prezentowanych na wystawie komiksów są: Anna Pietralczyk (ps. Avi), Monika „Laurie” Sodkiewicz, Agata Sobiepan, Unka Odya, Łukasz Godlewski oraz Kamil Olszówka,

- 11 lutego o godz. 19.00 Koło ZKP Gdynia Wielki Kack organizuje pokaz filmu dokumentalnego o Lechu Bądkowskim "Kryptonim Inspirator" w reż. Henryki Dobosz i Marii Mrozińskiej. Gościem spotkania będzie Sławina Kosmulska. Miejsce: Kawiarnia "Przystań" przy parafii pw. Św. Wawrzyńca w Gdyni (ul. Źródło Marii 18),

- na wiosnę br. zostanie zorganizowana gra miejska związana z Lechem Bądkowskim. Przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie z Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni.

Szczegółowy biogram Lecha Bądkowskiego można znaleźć - tutaj.

Lech Bądkowski (1920-1984). Zdjęcie wykonane podczas II wojny światowej w Glasgow w 1944 roku. Fot. ze zbiorów rodziny Bądkowskich/Kosmulskich.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.