Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kociewiacy na Powiślu
środa, 8 stycznia 2020

Działacze Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie uczestniczyli w wycieczce na Powiśle. Lech Bądkowski patron stowarzyszenia i jego twórca często wspominał, że Pomorze to Kaszuby, Kociewie, Bory Tucholskie, Żuławy oraz Powiśle. Wszystkie krainy oraz ich mieszkańcy ze swoim dorobkiem wzbogacają naszą wspólną ojczyznę Polskę. Ważne jest także poznawanie i odkrywanie jego poszczególnych części. Taka idea legła u podstaw wyjazdu na Powiśle. To tutaj Kociewiacy z ZKP zwiedzili w Kwidzynie zamek, muzeum przyrodnicze i kryptę Wielkich Mistrzów Krzyżackich.

W tym roku tereny te będą obchodziły szczególną rocznicę 100. rocznicę plebiscytu na Warmii i Powiślu. 11 lipca 1920 roku mieszkańcy głosowali za przynależnością tych terenów do Niemiec czy Polski. Wyniki ukazał przewagę opcji niemieckiej czy odrodzonej Polsce pozostało kilka wsi z Powiśla: Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych, Janowo i Korzeniewie.

Warto w wolnym czasie odwiedzić te ziemie, a dzięki przeprawie w Opaleniu trasa z Kociewia na Powiśle jest krótka i wygodna.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.