Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
100-lecie zaślubin Polski z morzem
czwartek, 6 lutego 2020

100-lecie zaślubin Polski z morzem – w uroczystościach wezmą udział potomkowie uczestników sprzed stu lat

W uroczystościach 100-lecia zaślubin Polski z morzem uczestniczyć będą nie tylko rekonstruktorzy, ale też potomkowie osób, które brały udział w wydarzeniach 1920 roku.

Gdańsk: tak, jak w 1920 roku

Generał Józef Haller wyjechał z Torunia we wtorek, 10 lutego 1920 roku pięć minut po północy, by około 9.00 rano w Gdańsku spotkać się z pomorską Polonią. W pociągu jechali z nim m.in. minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski (późniejszy prezydent Polski) i dr Stefan Łaszewski, wojewoda pomorski, który przed wojną siedzibę miał w Toruniu.

Na dworcu w Gdańsku na gen. Hallera czekały tłumy Polaków, lokalne władze i nowa administracja województwa pomorskiego. Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki, pierwszy starosta pomorski. Obrączki były prezentem ufundowanym przez polską ludność Gdańska. Symbolizowały zaślubiny Polski z Bałtykiem, dlatego w ich wnętrzu wygrawerowano napis „Gdańsk 10.2.1920 Puck". Jedną z nich gen. Haller wrzucił kilka godzin później w wody Bałtyku podczas uroczystości w Pucku, natomiast drugą nosił kolejnych 40 lat na palcu.

W niedzielę 9 lutego 2020 roku dokładnie w tym samym miejscu o godz. 14.15 zaślubinowe obrączki gen. Hallerowi wręczą przedstawiciele lokalnych władz, następcy dr Józefa Wybickiego: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa Mieczysław Struk. Wystąpią w roli przedwojennej nowej administracji Pomorza. Towarzyszyć im będzie Henryka Fliskowska-Kledzik, córka Alfonsa Fliskowskiego, wice-dowódcy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku. Pani Henryka będzie symbolizować Polonię mieszkającą w Gdańsku przed 100 laty.

Udział w uroczystościach z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem zapowiedział także Józef Pławski, który przylatuje na Pomorze specjalnie z Kanady. To syn Eugeniusza Pławskiego, komandora Marynarki Wojennej i pierwszego dowódcy Dywizjonu Okrętów Podwodnych oraz ORP Piorun. To właśnie na jego rozkaz w 1920 roku podczas symbolicznych zaślubin Polski z morzem w Pucku na maszt została wciągnięta bandera Marynarki Wojennej i rozpoczęła się polska wachta na Bałtyku.

Symboliczna powtórka zaślubin w Pucku

Gdy w 1920 roku gen. Haller przybył do Pucka, na dworcu witali go pucki starosta, mieszkańcy oraz Wanda i Stefania Miotkówny, córki działacza kaszubskiego. Józef Haller i wszyscy goście udali się do portu w Pucku, by symbolicznie zaślubić Polskę z Bałtykiem. Oprócz wrzucenia obrączki do zamarzniętego Bałtyku, 100 lat temu w Pucku odbyła się msza święta. Poświęcono też biało-czerwoną banderę wśród huku 21 salw armatnich. W imieniu dotychczasowych strażników wybrzeża, kaszubski szyper Jakub Myślisz przekazał straż nad polskim morzem w ręce marynarza. Na maszt wciągnięto banderę biało-czerwoną. Był to znak objęcia przez polską Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku, która miała trwać wiecznie.

Również 100 lat później – w 2020 roku gen. Hallera, przedstawicieli pomorskiej administracji i gości na dworcu w Pucku powitają dwie dziewczynki, burmistrz miasta, lokalni samorządowcy, a także potomkowie uczestników tamtych wydarzeń. Po powitaniu na peronie, wszyscy o godz. 14.45 spotkają się w porcie w Pucku – dokładnie w miejscu, w którym gen. Haller wrzucił do Bałtyku 100 lat temu zaślubinowe obrączki z platyny. Scena zostanie powtórzona z historyczną precyzją. Przy dźwiękach hymnu polską banderę na maszt wciągnie Józef Płaski, syn Eugeniusza Pławskiego, który w 1920 roku dał rozkaz podniesienia flagi Marynarki Wojennej.

Więcej informacji i szczegółowy program uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem na specjalnej stronie zaslubiny.pomorskie.eu.

 

 

Michał Piotrowski

Rzecznik Prasowy

tel. 58 3268539

kom. 502757339

www.pomorskie.eu

twitter.com/pomorskieEU

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.