Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Jubileusz Remusowego Kręgu
poniedziałek, 10 lutego 2020

6 lutego 2020 roku w Borzestowie odbyło się jubileuszowe spotkanie Remusowego Kręgu. To już dwadzieścia lat, jak remusowcy spotykają się co miesiąc w sercu Kaszub ‒ urokliwej miejscowości Borzestowo, z którą związane są znane postacie: młodokaszuby Franciszka Kręckiego oraz twórcy Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach – Franciszka Tredera. Podczas tych spotkań gośćmi Kręgu były postacie znane z działalności kaszubskiej: poeci, pisarze, dziennikarze, działacze kaszubscy, podróżnicy, duchowni, samorządowcy oraz parlamentarzyści.

Jubileuszowym wydarzeniem, w dwudziestą rocznicę działalności był wieczór z książką (Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego, autorstwa Jego córki – Sławiny Kosmulskiej. Spotkanie rozpoczęto tradycyjnie dla tego miejsca, od odśpiewania wspólnie pieśni "Abyśmy byli jedno", a później przyszedł czas na złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod obeliskiem Franciszka Kręckiego, który znajduje się nieopodal borzestowskiej szkoły. W kolejnej części otwarto wystawę poświęconą Lechowi Bądkowskiemu przygotowaną przez GOKSiR Chmielno na czele z jego dyrektorką Edytą Klasą i przy wsparciu Wandy Kiedrowskiej. Sama promocja miała dość spontaniczny przebieg – wiele osób zadawało pytania Sławinie Kosmulskiej, a także wspominało Lecha Bądkowskiego – m.in. Brunon Cirocki, Hubert Lewna, Wanda Kiedrowska, Andrzej Busler i Artur Zagozdon.

Ciekawostką były przytoczone wspomnienia Huberta Lewny i Brunona Cirockiego nawiązujące do dawnego spotkania z Lechem Bądkowskim w borzestowskiej szkole. Prawdopodobnie były to lata 70. ubiegłego wieku.

Fot. Wanda Kiedrowska

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.