Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Światowy Dzień Kociewia
wtorek, 11 lutego 2020

Od kilku lat 10 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kociewia. Data wspólnego świętowania mieszkańców regionu nie jest przypadkowa, bowiem nazwa „Kociewie” w źródłach pisanych pojawiła się 10 lutego 1807 roku. W okresie wojen napoleońskich, a dokładniej konfliktu pomiędzy Napoleonem a Prusami i Rosją, kiedy pod francuską egidą walczyły Legiony Polskie na czele z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim. Ppłk Józef Hurtig wysłał z zajętej miejscowości Nowe meldunek gen. Dąbrowskiemu, że posyła w kierunku północnym dwa patrole: jeden w kierunku Starogardu, a drugi ku „Gociewiu…”.

Z tej okazji w Tczewie w „Fabryce Sztuk” zaprezentowano Kociewską Zagrodę Pszczelarską. Przygotowano warsztaty edukacyjne dla najmłodszych z kociewską pszczółką jako motywem przewodnim. Zebranym przedstawiono również produkty i akcesoria związane z hodowlą pszczół oraz degustację herbaty z miodem i piernikami. Przybyli goście mogli także zwiedzać wystawę fotograficzną „Kadry z Kociewia” autorstwa Małgorzaty i Seweryna Pauch. Dr Seweryn Pauch przygotował opowieść o tajemniczych otworach w mutrach kociewskich kościołów. Występ artystyczny w wykonaniu Samborowych Dzieci oraz wspólne odśpiewanie solenizantowi „sto lat” Kociewiakowi to kolejne elementy tego spotkania.

W Piaseczne również przygotowano obchody Światowego Dnia Kociewia. Jednym z punktów spotkania był przemarsz na cmentarz, by oddać hołd zasłużonym Kociewiakom, regionalistom Janowi Ejankowskiemu i Teofilowi Watkowskiemu. Podczas uroczystości w Domu Kultury zebrani goście oklaskiwali występ "Piaseckich Gzubów" i "Błękitnej Wstęgi". Wysłuchali prezentacji Reginy Kotłowskiej "O stroju, hafcie i Kociewiu" oraz zwiedzili wystawę w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie.Uroczystości w Tczewie i Piasecznie przygotowali: SP nr 10 w Tczewie, „Fabryka Sztuk” w Tczewie, LOT „Kociewie”, Gminny Ośrodek Kultury w Gniewie oraz SP w Piasecznie, ZKP oddział Kociewski w Tczewie..

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.