Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Odsłonięcie tablicy K. Dominika
niedziela, 8 marca 2020
Nie znaleziono zdjecia
Fragment tablicy Biskupa Konstantyna Dominika Fot. Wojciech Jóżef Konkel, luty 2020 r.

W niedzielę 8 marca 2020r. o godz. 14.00 w kościele św. Ignacego Loyoli na gdańskich Starych Szkotach, gdzie ks. Konstantyn Dominik ponad 120 lat temu (w 1897) r. podjął posługę duszpasterską, jako młody wikariusz, spotykamy się na Mszy świętej w intencji Jego beatyfikacji.

Msza święta jest odprawiana w rocznicę śmierci Biskupa z Gnieżdżewa (7 marca 1942 r.), a w tym roku przypada również 150 rocznica Jego urodzin (7 listopada 1870 r).

Po mszy św. z kolegiaty Staroszkockiej przejdziemy, wraz z pocztami sztandarowymi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, na cmentarz, na miejsce pierwszego pochówku Biskupa K. Dominika.

Ze Starych Szkotów zjedziemy do Głównego Gdańska, gdzie o godz. 16 spotykamy się przy dawnym klasztorze sióstr Elżbietanek, na Targu Siennym 5. To tu w tym budynku Biskup K. Dominik przeżył ostatnie lata życia. Spotykamy się by odsłonić tablicę, która zawisła na tym budynku w 1997 r., a zdemontowana została w 2015 r. gdy rozpoczęto prace przy budowie Forum Gdańsk. Tablica poświęcona biskupowi Dominikowi przechowywana była przez ostatnie lata w kościele św. Brygidy. Po 5 latach, przy wsparciu i życzliwości wielu osób, przywróciliśmy ją w należne miejsce.

Przejazd po mszy św. samochodami do Centum Handlowego Forum Gdańsk - wjazd na parking od strony ul. 3 Maja  - pierwsza godzina parkowania bezpłatna.

Po odsłonięciu tablicy ok. godz. 16.30 spotykamy się w Herbaciarni u Oblatów (ul. Elżbietańska 9/10). Będzie to czas na wspólne spotkanie przy kawie, herbacie i nie tylko oraz wysłuchanie ciekawych wystąpień dot. Biskupa K. Dominika.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.