Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
"A więc wojna…"
wtorek, 15 września 2020

     Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie zwiedzili wystawę w „Fabryce Sztuk” poświęconą wydarzeniom września 1939 roku. Wśród blisko 90 eksponatów zwiedzający mogą zobaczyć motocykl z wózkiem bocznym, rower, broń i umundurowanie z epoki.

Pojawiły się także pamiątki po 2. Batalionie Strzelców, który bronił Tczew, gdy wybuchła druga wojna światowa. Są to: legitymacje, repliki odznaki czy też szkicu dowódcy ppłk. Stanisława Janika obrazującego atak wojska niemieckiego na mosty tczewskie.  Spore zainteresowanie zwiedzających wzbudza replika karabinu ppanc. wz. 35 Ur, którego rozprowadzanie odbywało się w sposób ściśle tajny. Broń była dostarczana polskim żołnierzom w drewnianych skrzyniach z napisem „Nie wolno otwierać – sprzęt mierniczy” (niektóre źródła podają: „Nie wolno otwierać – sprzęt optyczny”).

     Wartość dodaną ekspozycji stanowi film dokumentalny z 2013 roku produkcji Fabryki Sztuk. Świadkowie tamtych dni wspominają bombardowanie Tczewa na początku, jak i pod koniec wojny.  Mowa jest także o wysiedleniach Polaków, życiu codziennym pod okupacją, niemieckiej iście narodowościowej oraz o mordzie dokonanym przez Niemców na tzw. świńskim rynku w 1940 r. W filmie wystąpili: Mieczysław Olejniczak, Kazimiera Noetzel, Edmund Pek, Łucja Szczepańska, Zenon Weiss, Tadeusz Wrycza, którego znamienne są słowa: „To jest coś strasznego, to jest coś potwornego. Nigdy więcej wojny”. Dokument dostępny jest również na kanale YouTube Fabryki Sztuk:

     Przewodnikiem po wystawie byłą Małgorzata Kruk, a ekspozycję można zwiedzać do końca miesiąca.

 

Foto: Jacek Cherek i „Fabryka Sztuk”.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.