Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Pamiętamy o bohaterach
niedziela, 18 października 2020

W 101. rocznicę powstania 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, niewielka delegacja Zarządu gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Rady Miasta Gdyni spotkała się 16 października nad grobem mjr. Leona Kowalskiego na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. Złożono kwiaty i zapalono znicze. W ten sposób uczczono pamięć pomorskich żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej. Wcześniejsze uroczystości planowano dzień wcześniej, jednak fatalna pogoda i ogromny wzrost zakażeń podczas pandemii pokrzyżował te plany.

Warto przypomnieć, że początki powstania tego Pułku sięgają czasów powstania wielkopolskiego (1918-1919). Wtedy to ochotnicy z Kaszub, chcący walczyć z Niemcami, zasilali szeregi powstańców. Z tych właśnie ochotników, na podstawie rozkazu dziennego nr 30 dowódcy Dywizji Strzelców Pomorskich, płk Stanisława Wilhelma Skrzyńskiego z dnia 8 października 1919 r., porucznik Leon Kowalski zaczął formować kaszubski pułk strzelców pomorskich. Jako znak rozpoznawczy, od początku istnienia, żołnierze ci na kołnierzach kurtek i płaszczy umieszczali symbol Kaszub – czarnego gryfa ze złotymi szponami i w złotej koronie. Kolejnym wyróżnikiem były komendy wydawane w języku kaszubskim. Historia wspomina ich waleczne i odważne czyny, szczególnie podczas walk pod Bobrujskiem w czerwcu 1920 r., w ofensywie sierpniowej znad Wieprza czy bitwie o Horodec.

Prezes ZKP Gdynia Franciszek Gurski oraz radny Rady Miasta Gdyni Zenon Roda. Fot. Archiwum ZKP Gdynia

Radny Rady Miasta Gdyni Zenon Roda i prezes Kaszubskiego Forum Kultury - Andrzej Busler. Fot. Archiwum ZKP Gdynia

 

Więcej o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, o mjr. Leonie Kowalskim oraz o projekcie, którego celem było przywracanie pamięci pomorskich bohaterów z czasów wojny polsko-bolszewickiej, można przeczytać - wejdż tutaj.

Zachęcamy też do obejrzenia filmu, który w bardzo przystępny i ciekawy sposób prezentuje historię  tej formacji. Znajdziecie go na stronie Wirtualne Kaszuby - wejdź tutaj.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.