Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wystawa o pisarzach kaszubskich
sobota, 20 lutego 2021

W Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 18) można oglądać nową wystawę. Tym razem zapraszamy do obejrzenia cyklu obrazów autorstwa Macieja Tamkuna - Poczet pisarzy kaszubskich cz. 1.

Artysta, związany z Wejherowem, swoją twórczość koncentruje głównie na kulturze kaszubskiej. Cykl otwiera portret Floriana Ceynowy, zwanego budzicielem Kaszubów i ojcem literatury kaszubskiej. Obok tego wielkiego autora pojawiają się wizerunki m.in. Jana Karnowskiego, Leona Heykego, Aleksandra Majkowskiego, Jana Piepki czy Alojzego Nagla. Każdy z prezentowanych literatów został opisany przez Stanisława Jankego w książce Poczet pisarzy kaszubskich, która jest swoistym przewodnikiem po wystawie. Oczywiście, ta publikacja jest dostępna w naszych zbiorach, więc zachęcamy do podziwiania portretów z „Pocztem” w ręce.

Wystawę można oglądać do końca marca w godzinach pracy placówki. W kwietniu na ścianach Kaszubskiego Forum Kultury zawisną obrazy Macieja Tamkuna prezentujące współczesnych pisarzy kaszubskich.

Obie części wystawy udostępniło nam Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Fot. Aleksandra Majkowska

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.