Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Nowe władze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
niedziela, 1 grudnia 2019
Za nami XXI Zjazd Delegatów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Tradycyjnie już rozpoczęty mszą świętą, ale potem emocje już tylko rosły. Nie mogło być inaczej, bo delegaci wybrali nowego prezesa i władze Zrzeszenia. Po prawie pięciu godzinach obrad zdecydowano, że przez najbliższe trzy lata - prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego będzie profesor Jan Wyrowiński, który rywalizował o to stanowisko z Eugeniuszem Pryczkowskim.

XXI Zjazd Delegatów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego poprzedziła uroczysta msza święta w Bazylice Katedralnej w Oliwie. Zjazd delegatów to czas podsumowań trzech lat działalności naczelnych władz organizacji. Miniony czas był wyjątkowy ze względu na rozwój kultury kaszubskiej w wielu zakresach. Jednym z największych osiągnięć jest kierunek etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim, światowe zjazdy Kaszubów, warsztaty teatralne czy Kaszubska Nagroda Literacka. To tylko kilka z wielu osiągnięć, jakie udało się zrealizować od 2016 roku. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie utworzono w 1956 roku. Było odpowiedzią na potrzeby Kaszubów, chcących dbać o rozwój ich kultury. Podczas Zjazdu wybrano również nowe władze Zrzeszenia, profesora Edmunda Wittbrodta na stanowisku prezesa zastąpi profesor Jan Wyrowiński, od wielu lat działacz kaszubski. Obecnie do ZKP należy ponad sześć i pół tysiąca członków z całej Polski, natomiast języka kaszubskiego w szkołach uczy się prawie dwadzieścia tysięcy osób.

Kliknij obrazek poniżej oby obejrzeć relację Panoramy TVP Gdańsk:

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.