Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Jan Wyrowiński został prezesem Zrzeszenia
niedziela, 1 grudnia 2019

W sobotę (30 listopada) w Gdańsku odbył się XXI Zjazd Delegatów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Uczestnicy wybrali Jana Wyrowińskiego na prezesa ZKP na lata 2019-2022 – poinformował w sobotę Urząd Miejski w Gdańsku.

Jan Wyrowiński urodził się w 1947 r. się w Brusach w województwie pomorskim. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. W latach osiemdziesiątych działał opozycji. Po obaleniu komunizmu w Polsce był posłem na Sejm X, I, II, III i V kadencji i senatorem VII i VIII kadencji. Pełnił funkcję wicemarszałka Senatu VIII kadencji. Działał w Unii Demokratycznej, Unii Wolności oraz w Platformie Obywatelskiej, z której wystąpił w 2016 r. na znak protestu przeciw postulatowi likwidacji IPN.

Wyrowiński jest od wielu lat członkiem ZKP, którego prezesem był już w latach 1994-1998. Na stanowisku prezesa zastąpił on prof. Edmunda Wittbrodta, który prezesem ZKP był od 2016 r.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie utworzono 2 grudnia 1956 r. Powstała "z potrzeby Kaszubów do posiadania organizacji, która broniłaby i dbała o rozwój tej społeczności oraz całego Pomorza". Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego i "jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce oraz największą w historii ruchu kaszubskiego".

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.