Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Śladami Lecha Bądkowskiego
czwartek, 30 stycznia 2020
Nie znaleziono zdjecia
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W niedzielę, 26 stycznia odbył się spacer kuratorski po Wystawie Stałej ECS.

Przyszło kilkadziesiąt osób, a zwiedzających oprowadzał po wystawie stałej Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie, wcześniej przez lata zawodowo związany z ECS. Była to zajmująca opowieść o losach Lecha Bądkowskiego na tle trudnych czasów, w których przyszło mu żyć. Od dramatycznej młodości (w dniu wybuchu wojny bohater spaceru miał 19 lat), udziału w wojnie obronnej Polski z Niemcami, poprzez służbę w szeregach Polskich Siła Zbrojnych na Zachodzie - poprzez powrót do kraju, pozostawionego przez mocarstwa po sowieckiej stronie “żelaznej kurtyny”. Potem - trudne lata w PRL-u: Październik 1956, Grudzień 1970. Wreszcie - Sierpień 1980, podczas którego Lech Bądkowski jako przedstawiciel środowiska literackiego odegrał istotną rolę podczas strajku w Stoczni Gdańskiej. Radość z poszerzenia przestrzeni wolności w PRL nie trwała długo, bowiem władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny. Lech Bądkowski zmarł kilka miesięcy po jego zniesieniu, gdy polskie społeczeństwo pogrążone było w poczuciu beznadziei.

więcej: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/ecs-dobra-frekwencja-na-spacerze-sladami-lecha-badkowskiego-kto-z-bohaterow-do-lipca,a,163249

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.