Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Inauguracja roku Lecha Bądkowskiego
sobota, 1 lutego 2020
Nie znaleziono zdjecia
Gości na inauguracji obchodów Roku Lecha Bądkowskiego w Gdańsku przywitał chór Discantus z Gowidlina pod dyrekcją Sławomira Bronka "Pieśnią wolnych gdańszczan", fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Centrum św. Jana w Gdańsku w piątkowe popołudnie zapełniło się osobami, które Lecha Bądkowskiego znały, dla których był mentorem, nauczycielem, współpracownikiem, postacią której przemyślenia lata temu i dziś są szczególnie aktualne.

- Bohater jest szczególny i czas jest szczególny, w którym się spotykamy - rozpoczął prowadzący uroczystość profesor Cezary Obracht-Prondzyński. - Sto lat temu na świat przyszedł Lech Bądkowski, ledwie tydzień przed jego narodzinami wojsko polskie wkroczyło do Torunia. Pomorze po 150 latach wróciło w granice Rzeczypospolitej. Bądkowski był równolatkiem Pomorza w granicach Rzeczpospolitej. Bądkowski całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz Gdańska, Kaszub, Pomorza i wolnej Polski. Jako żołnierz, pisarz a zwłaszcza jako obywatel. Można tych ról przywołać dużo więcej, są tu tacy, dla których był autorytetem, wychowawcą, mentorem, inspiratorem, publicystą, podróżnikiem. Na pewno był osobą bardzo ważną dla wielu i różnych środowisk.

Krótkie wspomnienia o Lechu Bądkowskim, jego teksty i myśli wygłosili zaproszeni goście: Donald Tusk, Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz, prof. Józef Borzyszkowski i Miłosława Kosmulska - wnuczka Lech Bądkowskiego.

zdjęcia: Dominik Paszliński/gdansk.pl

więcej: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/rok-lecha-badkowskiego-oficjalnie-rozpoczety-gdanszczanina-wspominala-rodzina-bliscy-wspolpracownicy-spadkobiercy-jego-mysli,a,163678

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.