Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Niepokorni nauczyciele
poniedziałek, 7 września 2020

Impulsem do powstania książki Niepokorni nauczyciele. Czterdzieści lat oświatowej „Solidarności” Ziemi Puckiej były materiały przekazane przez Jana Dettlaffa, opisujące losy jego nauczyciela, Piotra Wasilewskiego, który w lutym 1982 roku,za odczytanie na lekcji ulotki jednej z opozycyjnych organizacji, został aresztowany, a następnie skazany na trzy lata więzienia na mocy dekretów stanu wojennego. Szykany ze strony komunistycznego reżimu spowodowały, że wyjechał do USA, gdzie zmarł w 1993 roku.

Postanowiliśmy włączyć historię Ewy Muży, nauczycielki z Kuźnicy. W 1979 roku została ona zwolniona z funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej w Kuźnicy za oflagowanie szkoły podczas historycznej wizyty w Polsce papieża Jana Pawła II w czerwcu tegoż roku. Kolejne szykany spotkały ją w październiku 1983 roku, kiedy została pozba-wiona pracy nauczycielki za przeprowadzenie lekcji języka polskiego na temat przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.

Losy tej dwójki niepokornych nauczycieli stały się inspiracją do pracy nad historią oświatowej „Solidarności” Ziemi Puckiej. Publika-cję na ten temat obiecywaliśmy podczas uroczystości, które odbyły się w Pucku z okazji 35-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Chcieliśmy opowiedzieć o ludziach naszej małej ojczyzny, którzy wiele poświęcili dla wartości zawierających się w idei „Solidarności”.

W książce przypominamy też sylwetki innych działaczy oświa-towej „Solidarności” Ziemi Puckiej: nieżyjących już Władysława Narkowicza (1939–2005) i Stefana Rambierta (1953–2020). Osób, których, niestety, nie ma już wśród nas, a którzy zasługują na upamiętnienie, jest więcej, jak chociażby Tadeusz Mowiński, Jan Jabłoń-ski, Bolesław Niemkiewicz czy ks. prałat Jan Felski. Część osób, które tworzyły „Solidarność” na Ziemi Puckiej, żyje na emigracji, jak Antoni Mucha czy Franciszek Proena. Przypominamy także działal-ność takich osób, jak: Jan Piotrowicz, Jan Szomburg, Zygmunt Orzeł, i Franciszek Wenta.

Na kształtowanie się struktur „Solidarności” w placówkach oświatowych na Ziemi Puckiej duży wpływ miało poczucie traumy po tragicznych wydarzeniach Grudnia 1970 roku w Gdyni i Gdańsku, a także rola, którą w 1980 roku odegrała „Solidarność” Puckich Zakładów Mechanicznych. Piszemy także o późniejszych wydarzeniach, jak choćby manifestacji patriotycznej podczas obchodów Zaślubin Polski z Morzem 11 lutego 1985 roku w Pucku, odsłonięciu tablicy poświęconej „Solidarności” w kościele farnym w Pucku (2005 r.) czy ronda im. NSZZ „Solidarność” w Pucku (2010 r.). Wspominamy również wspólne akcje związkowe prowadzone w obronie szkół czy szpitala w Pucku przed planami znaczących zmian lub likwidacji.

Publikacja, która ukazuje się w 40 rocznicę powstania NSZZ „Soli-darność”, mogła powstać dzięki zaangażowaniu kilku osób. W docie-raniu do różnych materiałów i faktów bardzo pomocna okazała się praca Zygmunta Wiśniewskiego zatytułowana „Solidarność” nauczycielska Ziemi Puckiej (2005 r.), podobnie jak archiwum zdjęć i dokumentów, które przekazał Jan Piotrowicz, pierwszy delegat i członek Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Są wśród nich zdjęcia autorstwa Mieczysława Makowskiego.

Wielką pomocą były także zdjęcia, które udostępnił nam Piotr Widerski. Podziękowania kierujemy do Renaty Myczkowskiej, która wraz z grupą uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych w Rzucewie zebrała i zarchiwizowała wiele z nich. Wielką pomoc stanowiły działania Aldony Czerwińskiej, dyrektor szkoły w Kłaninie, organu prowadzącego szkoły i starosty Jarosława Białka, a także innych samorządów terytorialnych z Ziemi Puckiej.

Z kolei praca redakcyjna, opracowanie materiałów spoczęło na Dziale Informacji i Promocji Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Wielkie podziękowania należą się dziennikarzom „Magazynu Solidarność”: Arturowi S. Górskiemu – współautorowi tekstów i Małgorzacie Kuźmie, która teksty zredagowała.

Nie byłoby tej publikacji, gdyby nie wsparcie finansowe różnych struktur NSZZ „Solidarność”, ale też samorządów terytorialnych i osób prywatnych. Pełną listę darczyńców zamieszczamy na początku książki.

Wydawanie książek w obecnych czasach nie jest zadaniem łatwym. Potrzeba dodatkowej motywacji, czasami wręcz determinacji, aby udało się zrealizować taki projekt. Od początku jednak towarzyszyło nam przeświadczenie, że warto, ba, należy podjąć ten wysiłek. Oczywiście mając świadomość, że jest to jedynie fragment opisu różnych działań.

Dzięki i chwała ludziom Grudnia, Sierpnia, „Solidarności”. Dzięki także wielu mieszkańcom pięknej Ziemi Puckiej, będących cichymi bohaterami naszej drogi do Wolnej Polski.

Barbara Czyżykowska
Wojciech Książek

Niepokorni nauczyciele. Czterdzieści lat oświatowej „Solidarności” Ziemi Puckiej. Wojciech Książek, Artur S. Górski -> kliknij aby pobrać

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.