Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
płyta „Wiedno z Bògã”
poniedziałek, 21 grudnia 2020

Płyta „Wiedno z Bògã”

Pierwsze kaszubskie pieśni religijne powstały dopiero w XX wieku. Najbardziej znana to „Kaszëbskô Królewô”, która powstała na koronację Matki Boskiej Sianowskiej. Dopiero w latach 90-tych XX wieku twórcy kaszubscy zaczęli pisać znacznie więcej pieśni na różne okresy roku liturgicznego. Szczególnym plonem tych działań jest śpiewnik „Dlô Was Panie” z 2007 r. Od tego czasu wciąż powstają kolejne pieśni. Płyta „Wiedno z Bògã” jest kolejnym tego świadectwem. Ujmuje nowe pieśni religijne, powstałe w ostatnich latach, i pisane na wszystkie okresy w roku.

Wykonawcą pieśni jest Weronika Ceynowa, absolwentka Wydziału Aktorsko-Wokalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest to już jej trzecia solowa płyta. Wcześniej ukazały się „Dwie stegnë” oraz z kolędami „Żegnôj swiat całi”.

Na nowej płycie znalazło się aż 22 utworów. Przede wszystkim są to nowe propozycje. Niektóre, jak „Miłoserdzé” czy Bòżi Barónk” powstały na potrzeby płyty. Inne po raz pierwszy zostały nagrane. Wszystkie należą do nowej twórczości religijnej, która intensywnie rozwinęła się w latach 90-tych ubw. Autorem tekstów jest Eugeniusz Pryczkowski, zaś muzykę pisali najbardziej znani kmpozytorzy Kaszub: Jerzy Stachurski, Tomasz Fopke, Tadeusz Dargacz, Wacław Kirkowski i Tadeusz Korthals.

Wydawcą płyty jest Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Została zrealizowana dzięki dotacji Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie. Powielaniem zajęła się firma Soliton z Sopotu.

 

Marijné

 1. Matkò Bòga (J. Stachurski)           
 2. Mòdłów zwón (J. Stachurski)        
 3. Skrómné wrota (T. Dargacz)                     
 4. Matinkò cëdnô (W. Kirkowski)     
 5. Bôtë ju jidą (J. Stachurski)
 6. Kaszëbskô Rodzyn Królewô (J. Stachurski) 
 7. Nôwikszô nôdzeja (J. Stachurski)
 8. W Matczi miono (J. Łysk) 

Eucharisticzné

 1. Bòżi Barónk (T. Korthals)

Adwańtowé

 1. Prôwdë semiã (T. Fopke)  

Gòdowé

 1. Na pasterkã W. Kirkowski)
 2. Żegnôj swiat całi (T. Fopke)

Pòstné

 1. Na smierc krziżewą (J. Stachurski)         

Jastrowé

 1. Cud zbawieniô (T. Fopke)  
 2. Zwònë biją (W. Kirkowski)
 3. Wiôldżi Pón (T. Fopke)     
 1. Nôwikszi Król (T. Fopke)   
 2. Rozsewac miłotã (J. Łysk) 
 3. Swiãti Janie Pawle (J. Stachurski)
 4. Wiedno z Bògã (T. Korthals)         
 5. Błogòsław młodim (T. Fopke)
 6. Miłoserdzé (J. Stachurski) 


 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.