Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
40-lecie
piątek, 8 stycznia 2021

„Od dłuższego czasu liczni mieszkańcy Sierakowic marzyli o aktywnym udziale w kulturze. Szczególnie często rozmawiali o tym, że audycje folklorystyczne prezentowane w radio i telewizji na ogół pomijają region Kaszub. Brak życia kulturalnego w Sierakowicach podnoszono na sesjach Gminnej Rady Narodowej, zebraniach partyjnych, przy kawie- i zupełnie bez okazji.

Liczne rodaków rozmowy zaowocowały w roku 1980. Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Kartuzach, Pan Władysław Kostuch, zaproponował mecenat finansowy nad zespołem regionalnym w Sierakowicach. Opiekę duchową oferował nowo powstały Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Sierakowicach.”

Powyższymi zdaniami rozpoczyna się kronika KZPiT Sierakowice. Pierwsza próba odbyła sie równo 40 lat temu – 10 grudnia 1980 roku. Udział  niej wzięło zaledwie 5 osób (w tym kierownik oraz instruktor), jednak już w pierwszych dniach stycznia 1981 r. przybyło około 40 osób.

Na ten rok zaplanowane były obchody jubileuszu, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną zmuszeni byliśmy zmienić plany. 6 grudnia w kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Sierakowicach odbyła się Msza  Święta w intencji Zespołu, dziś w sieci ukazał się krótki materiał filmowy nt. 40 lat działalności naszego Zespołu, zaś wspólną zabawę przełożyliśmy na wakacje. Wtedy to zaprosimy wszystkich byłych i obecnych członków KZPiT Sierakowice oraz sympatyków Zespołu na wspólną plenerową potańcówkę.

Dziś zaś zachęcamy do obejrzenia filmu:

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.