Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Jan Trofimowicz z nominacją do Pomorskiego Gryfa!
poniedziałek, 20 marca 2017

Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej, powołana przez marszałka województwa pomorskiego, przyznała dziesięć nominacji do nagrody w kategorii „Kreacje artystyczne", trzy do tytułu Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz trzy nominacje do miana Mecenasa Kultury.

Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w czwartek, 27 kwietnia 2017 r. o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wskazania członków Małej Kapituły PNA dały wyraźny sygnał, że miniony rok w pomorskiej kulturze upłynął pod znakiem literatury.

W gronie nominatów znalazł się Jan Trofimowicz za organizację wystawy „Barwy pomorskiej tradycji. Hafty kaszubskie" w Centrum św. Jana w Gdańsku, prezentującej najlepsze prace 21. Konkursu Haftu Kaszubskiego – Linia 2016.

Spośród dziesięciu nominacji w kategorii „Kreacje artystyczne" Duża Kapituła PNA w tajnym (korespondencyjnym) głosowaniu wybiera trzech laureatów. Laureaci otrzymają statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 15 tysięcy złotych każda.

Pomorska Nadzieja Artystyczna

Przyznane zostanie także osobne wyróżnienie – Pomorska Nadzieja Artystyczna – które otrzyma młody twórca rokujący wielkie nadzieje na przyszłość. Za rok 2016 nagrodę mają szansę otrzymać: Szymon Morus za kierownictwo muzyczne opery „Czarna maska" Krzysztofa Pendereckiego, którą mistrzowsko poprowadził w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie; Kamil Piotrowicz za wybitną płytę „Popular Music", nagraną przez Kamil Piotrowicz Sextet, za dojrzałe kompozycje oraz nowoczesne i emocjonalne brzmienie, a także Miłosz Sakowski za dyplomowy film „Dzień Babci, historię o spotkaniu dwójki samotnych egoistów, którzy muszą działać razem.

Laureat Pomorskiej Nadziei Artystycznej otrzyma statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Nagroda honorowa za mecenat

Ponadto Duża Kapituła przyzna jedną honorową nagrodę za sprawowanie mecenatu w dziedzinie kultury. W tym roku nominowani są: Elżbieta Bernacka-Hanus za powołanie do życia Galerii Kolorów Liz B-H w Smołdzinie oraz Smołdzińskiej Pracowni Rysunku i Malarstwa, za organizację koncertu charytatywnego Muzyczne Mikołajki u Bernackich na rzecz dzieci z najuboższych rodzin oraz sponsorowanie nagród w konkursach plastycznych dla dzieci; Grupa Lotos SA za długofalowe wspieranie kultury na Pomorzu, w tym Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku oraz Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. za wieloletnie i konsekwentne wspieranie pomorskiej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Teatru Wybrzeże.

Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna

Przyznana zostanie także Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury (w wysokości 20 tysięcy złotych). Laureata tej nagrody przedstawi osobiście marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Gala wręczenia statuetek

Tegorocznej gali towarzyszyć będzie prawykonanie Koncertu na dwa flety i orkiestrę kameralną. Wings Concerto, jednego z najwybitniejszych obecnie polskich kompozytorów – Pawła Łukaszewskiego. Wykonawcą koncertu będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku pod dyrekcją Vladimira Kiradijeva. Partie solowe powierzono uznanym w Polsce i na świecie flecistom młodego pokolenia – Agacie Kielar-Długosz i Łukaszowi Długoszowi. W programie także Divertimento z baletu „Pocałunek wróżki" Igora Strawińskiego oraz 5 Études-Tableaux Siergieja Rachmaninowa/Ottorino Respighi.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.