Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubi przyjadą do Ślesina
poniedziałek, 8 maja 2017

Już w czerwcu, w Ślesinie będziemy mieli okazję spróbować potraw prosto z serca Kaszub, a mianowicie  z Gminy Żukowo. Reprezentanci tej gminy wezmą udział w Festiwalu Smaków Regionalnych który odbędzie się 17 i 18 czerwca na Ślesińskiej plaży. Przywiozą swoje smaki i pokażą nam trochę swojego folkloru. Przepisy już teraz możecie znaleźć na stronie festiwalu (https://www.facebook.com/festiwalsmakowregionalnych/).

Jeśli nigdy nie byliście na Kaszubach, to jest szansa poznać bliżej ten rejon Polski odwiedzając… Ślesin. Żeby dobrze przygotować się do wizyty Kaszubów w naszym regionie przedstawiamy krótką historię i opis Gminy Żukowo.

Charakterystyczny niebieski haft.
Historia Żukowa nierozerwalnie związana jest z klasztorem norbertanek. Budowa klasztoru w Żukowie miała miejsce w latach 1212-1214. Norbertanki żukowskie pochodziły głównie z rodzin kaszubskich. W norbertańskim klasztorze żukowskim funkcjonowała szkoła dla córek szlachty kaszubskiej, w której uczono m.in. tkactwa i hafciarstwa. Stąd wywodzi się tzw. szkoła żukowska. Cechą charakterystyczną tej szkoły haftu jest przewaga koloru niebieskiego oraz jego odcieni, najczęściej łączonych z barwą żółtą. Prawie w ogóle nie ma w nim barwy  czerwonej, używanej wyłącznie do haftowania motywu wisienek. W szkole tej dominują element roślinne, takie jak: róża, margaretka , bratek, lilia, tulipan, słonecznik, asparagus, owoc granatu, palmeta, ale można tu wyróżnić także motywy rozety, serca czy słoneczka.

Wrota Kaszub.
Żukowo położone na skraju Pojezierza Kaszubskiego, niedaleko od aglomeracji trójmiejskiej, nazywane jest Wrotami Kaszub. Od Gdańska dzieli je 19 km, a od Gdyni – 27 km. Dogodny dojazd oraz Pomorska Kolej Metropolitalna sprzyjają zwiedzaniu gminy i jej dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu. Obszar gminy Żukowo obejmuje 163 950 ha. Żukowo jest największym osiedlem nad rzeką Radunią. Liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały wynosi 34 237 osób (dane z końca 2016 r.).

Gmina Żukowo – tradycyjnie nowoczesna
Gmina  charakteryzuje się dużą aktywnością gospodarczą inwestorów prywatnych, zwłaszcza w sferze usług rynkowych. Na jej terenie zarejestrowanych jest ponad 4 tysiące podmiotów gospodarczych działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, głównie w takich branżach jak: handel detaliczny i hurtowy artykułami wielobranżowymi, usługi budowlane, stolarskie, hydrauliczne, mechanika pojazdowa, usługi transportowe oraz prawnicze i specjalistyczne. Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost liczby przedsiębiorstw, przyspieszony rozwój gospodarki prywatnej oraz sieci usług. W 2016 r. gmina Żukowo zajęła czwarte miejsce w Rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość w latach 2003 – 2015 w kategorii Gmina Miejsko-Wiejska.

Zwiedzanie i wypoczynek
Na terenie gminy Żukowo położony jest Jar Rzeki Raduni – rezerwat krajobrazowy na wschodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego (utworzony w 1972, o powierzchni 84,24 ha). Obszar chroniony to odcinek przełomu Raduni, zwanego Przełomem Babidolskim, przez wzgórza morenowe z porośniętymi grądem i łęgiem stokami. Występuje tu również roślinność o charakterze podgórskim. Jar rzeki jest fragmentem turystycznego szlaku spływów kajakowych. Znajduje się na Kartuskim szlaku turystycznym.

Wypoczynkowi na ziemi żukowskiej sprzyja malowniczy i urozmaicony krajobraz oraz bogata baza turystyczna. Coś dla siebie znajdą tu zarówno pasjonaci sportów wodnych, pieszych wędrówek czy szlaków rowerowych, jak i miłośnicy zwiedzania. Warto z pewnością zobaczyć Żukowski Zespół Poklasztorny, elektrownię w Rutkach, Muzeum Volkswagena czy Pałac w Leźnie. Popularnością cieszą się biegi przełajowe, mecze piłki ręcznej, Duathlon oraz Żukowskie Lato Muzyczne i Sobótki (więcej informacji: www.zukowo.pl oraz www.okis-zukowo.pl).

Tym samym zachęcamy Was do obecności na naszym Festiwalu Smaków Regionalnych Ślesin 2017 https://www.facebook.com/festiwalsmakowregionalnych/

Do ùzdrzeniô w Slesënie
Do zobaczenia w Ślesinie

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.