Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubska wystawa czasowa w Muzeum II WŚ
wtorek, 16 maja 2017
Nie znaleziono zdjecia
fot. Jan Rusek

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma pierwszą wystawę czasową. To "Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r." przygotowana w 2009 r. przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Wystawa „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.” powstała w 2009 r. w gdańskim oddziale IPN. Jej współautorem jest dr hab. Grzegorz Berendt, który od kilkunastu dni pełni funkcję wicedyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Okupacja na Pomorzu

Ekspozycję tworzy 20 plansz, które przez ostatnich osiem lat prezentowano m.in. w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Stutthof, Muzeum Piaśnickim i Muzeum Ziemi Kościerskiej. Wystawa odwiedzała też mniejsze, lokalne placówki, takie jak szkoły, filie bibliotek czy Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni. Od 12 do 25 maja można ją obejrzeć przed wejściem na wystawę stałą Muzeum II Wojny. Placówka informuje: „Okupacja niemiecka na terenie Kaszub i Kociewia w 1939 r. miała inny charakter niż powszechnie znana polityka realizowana przez Niemców w Generalnym Gubernatorstwie. Pomorze Gdańskie zostało uznane za ziemie odwiecznie niemieckie i wcielone do Rzeszy. Likwidacja elit zaczęła się w pierwszych godzinach po ataku Wehrmachtu na Polskę. Równocześnie zaczęła się akcja germanizacyjna [...]”.

Spór nie gaśnie

W dalszej części czytamy: „Wystawa zawiera wprowadzenie historyczne oraz omawia wybrane aspekty polityki okupacyjnej: aresztowania, wysiedlenia, egzekucje (przede wszystkim w Piaśnicy i Szpęgawsku), obóz Stutthof, eksterminację elit, wywłaszczenia i roboty przymusowe, germanizację. Dużą część wystawy poświęcono ofiarom polityki okupanta”.

Wystawa stała funkcjonuje w niezmienionym kształcie, lecz spór między jej twórcami a nową dyrekcją zaczyna nabierać rozpędu. Nowy dyrektor Karol Nawrocki o zmianach mówi wprost. W rozmowie z portalem niezalezna.pl wytyka autorom wystawy błędy merytoryczne, m.in. zbyt mało informacji o Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku oraz pominięcie egzekucji w Ponarach. Nawrockiemu nie podobają się też proporcje, w jakich wystawa ukazuje nazizm i komunizm. Twórcy wystawy głównej podkreślają, że jeśli dojdzie w niej do jakichkolwiek nieuzgodnionych z nimi zmian, wystąpią na drogę sądową. Do tej pory muzeum odwiedziło ponad 60 tys. osób.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.