Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach obchodziło 70-lecie
poniedziałek, 5 czerwca 2017
Nie znaleziono zdjecia
źródło: naszemiasto.pl

2 czerwca odbyła się uroczystość z okazji 70-lecia Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz gminy, powiatu, sejmiku. Nie zabrakło byłych pracowników, rodziny Franciszka Tredera, założyciela i pierwszego kustosza muzeum.

Źródło: naszemiasto.pl

Na placu przy Muzeum Kaszubskim odbyła się uroczystość z okazji 70-lecia placówki. Uświetniły ją występy Damroki Kwidzińskiej oraz Dziecięcego Zespołu Kaszubskiego Słunoszka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach.

Źródło: naszemiasto.pl


Historię placówki i ludzi z nią związanych przypomniała Barbara Kąkol, dyrektor muzeum. To pod jej adresem padło dziś najwięcej słów uznania. Zarządza placówką od trzech lat. To niedługi czas, ale jak podkreślało wielu z gości, bardzo intensywny. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach ożyło, przyciągając również mieszkańców, w tym dzieci i młodzież. Również, ponieważ na brak turystów, w tym zagranicznych, nigdy nie narzekało.

Źródło: naszemiasto.pl

Wiele ciepłych słów padło pod adresem inicjatora, założyciela i pierwszego kustosza Muzeum Kaszubskiego, Franciszka Tredera, a także jego bliskiego współpracownika, Franciszka Brzezińskiego.
- Jeździli motocyklem po wioskach, odwiedzali gospodarstwa i poszukiwali eksponatów. W taki sposób udało się zebrać znaczną część zbiorów - wspomina pan Stanisław Szlicht, który w muzeum przepracował prawie 20 lat. - Treder zawsze powtarzał, że dobre eksponaty nie czekają w żadnym magazynie, trzeba jeździć i je wyszukiwać.

Źródło: naszemiasto.pl

- Skoro to taki trochę dzień życzeń, to chciałabym tak po cichutku powiedzieć, że mamy już projekt modernizacji drugiego budynku muzeum. Chcielibyśmy zagospodarować poddasze na salę audiowizualną - mówiła dyrektor. - Projekt jest na razie u konserwatora, ale jak tylko zostanie zatwierdzony, będziemy nieśmiało uśmiechać się do pana burmistrza i radnych z prośbą o wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia.

Źródło: naszemiasto.pl

Burmistrz Mieczysław Gołuński, po złożeniu życzeń i gratulacji zapewnił, że jak tylko będzie zatwierdzony projekt, gmina weźmie go "pod opiekę" i będzie się starać o to, aby inwestycja została zrealizowana. Również przewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Pryczkowski, obiecał, że kartuscy radni poprą realizację tego przedsięwzięcia.
Na zakończenie uroczystości otwarto wystawę o Franciszce Majkowskiej, a przed poczęstunkiem odbyła się projekcja filmu o Franciszku Trederze: "Pamiętnik Kaszubskiego Fausta" w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego.

 

Lucyna Puzdrowska

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.