Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Spotkanie ze Słowianami i kaszubskim rzemiosłem
czwartek, 10 sierpnia 2017

Pokazy przędzenia na kołowrotku, plecionkarstwa, pracy na kole garncarskim, warsztaty malowania kaszubskich wzorów na drewnie, obozowisko dawnych Słowian, niezwykły teatrzyk - to niektóre z atrakcji zaplanowanych na sobotę w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Już po raz trzeci odbędzie się tam "Etno-Prezentacja czyli jôrmark w mùzeùm".

Wydarzenia w Muzeum Kaszubskiem w Kartuzach na stałe wpisały się już w kalendarz imprez kulturalnych w mieście. Każda z inicjatyw podejmowanych przez placówkę jest warta uwagi, co zresztą widać po rosnącej z każdym wydarzeniem frekwencji uczestników.

W najbliższą sobotę o godz. 14 w muzeum już po raz trzeci odbędzie się "Etno-Prezentacja czyli jôrmark w mùzeùm". To znakomita okazja do tego, by przypomnieć sobie kaszubskie rzemiosło i wziąć udział w interesujących warsztatach.

- Zależało nam, by poprzez tę imprezę pokazać, jak wyglądały dawne zajęcia Kaszubów i rzemiosło, z którego tak słynęli. Chcemy pokazać, w jaki sposób wytwarzano narzędzia, naczynia, przedmioty codziennego użytku, a przy okazji spędzić miło czas w muzeum. Będzie muzyka, kaszubska kuchnia i bezpłatne warsztaty dla dzieci. Serdecznie zapraszamy, naprawdę warto nas odwiedzić - podkreśla Barbara Kąkol, dyrektor muzeum.

Udział w wydarzeniu zapowiedziało wielu twórców i artystów ludowych. Podczas imprezy Elżbieta Reglińska-Grundkiewicz zaprezentuje przędzenie na kołowrotku, Zbigniew Stankowski - sztukę plecionkarstwa, Jola Wolska-Mielewczyk - garncarstwo, kowal oliwski - pracę w dawnej kuźni. Będą pokazy pracy krawcowej, szwaczki i tapicera. Co więcej, chętni będą mogli również uszyć sobie własne poduszeczki. Kamila Szelągowicz będzie wykonywała drewniane serduszka malowane we wzory kaszubskie. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach z panią Kamilą i stworzyć własne prace.

Irena Brzeska, utalentowana rzeźbiarka, zaprezentuje z kolei swój niezwykły teatrzyk. Każdy jego element począwszy od sceny, poprzez dekoracje, a na marionetkach skończywszy sama wyrzeźbiła.

W sobotę w muzeum będzie gościć także Drużyna Pomorska Wilce, która przygotuje obozowisko dawnych Słowian i pokaże, jak żyli przed wiekami.

MD-Z

Źródło: http://kartuzy.info/wiadomosc,31491,Spotkanie-ze-Slowianami-i-kaszubskim-rzemioslem-w-sobote-koniecznie-odwiedz-kartuskie-muzeum.html

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.