Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
"Wyhaftuj" czepiec lub pas z kaszubskim wzorem
czwartek, 10 sierpnia 2017

Podczas Festynu Rodzinnego w Żukowie, kolebce kaszubskiego haftu, odbędą się ciekawe warsztaty - każdy będzie mógł nie tylko poznać historię kaszubskiego haftu, ale też samemu spróbować tej sztuki i przyozdobić kolorowymi wzorami papierowy czepiec.

We wtorek 15 sierpnia na terenie ponorbertańskich zabudowań klasztornych odbędą się warsztaty, które przybliżyć mają uczestnikom odbywającego się tego dnia Festynu Rodzinnego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego tematykę związaną z Haftem Norbertańskim. Okazją do tego typu działań jest powstające w nowej odsłonie Muzeum Norbertańskie, które prezentuje dziedzictwo Klasztoru Norbertanek. To właśnie tu oraz w klasztorze benedyktynek w Żarnowcu narodził się haft kaszubski.

Warsztaty przeznaczone są dla rodzin, które pod okiem edukatorów pracować będą z tradycyjnymi wzorami haftów kaszubskich. Zaplanowano kolorowanie przygotowanych przez projektantkę etnodesignu Małgorzatę Walkosz – Lewandowską, wzorów haftów w postaci wykrojów czepców i pasów na papierze. Każdy z uczestników otrzyma wykonany przez siebie papierowy czepiec lub pas z wzorem na własność.

Podczas całego warsztatu będzie można dowiedzieć się o historii haftów, historii Norbertanek i klasztoru, dziejów Żukowa. O sztuce haftu opowiadać będą utalentowane żukowskie hafciarki. Co godzinę prowadzący zapraszać będą na grupowe zwiedzanie Kościoła i Muzeum z przewodnikiem. Obok stanowiska warsztatowego autorka narzędzi prezentować będzie swoje wydawnictwa, obiekty z wzorami kaszubskimi i inne designerskie obiekty „etnodesignu” oparte o tradycyjne kaszubskie wzory.

- Warsztaty maja na celu popularyzację haftu kaszubskiego, jako jednego z elementów określających odrębność kulturową Kaszubów oraz etosu pracowitości, która jako wartość wniesiona w kaszubskość jest dziedzictwem norbertańskim – informuje OKiS w Żukowie.

Autorka wydruków – narzędzi warsztatowych Małgorzata Walkosz-Lewandowska zajmuje się grafiką wydawniczą, malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, wzornictwem. Projektuje stylizowane, nowoczesne, bardzo uproszczone desenie kaszubskie, inspirowane haftem. W 2013 r. dzięki stypendium dla twórców kultury, Marszałka Województwa Pomorskiego, zrealizowała projekt p.t. „Made in Kaszëbë”, w której wykorzystuje wzory kaszubskie inspirowane kultura materialną Kaszubów i ich zastosowania w formie: tapet, tkanin, obrusów, ręczników, ściereczek, ceramiki i biżuterii.

W swoich inspiracjach sięga do źródeł, do haftów liturgicznych i czepcowych sióstr norbertanek z Żukowa (szkoła żukowska), do haftów sióstr benedyktynek z Żarnowca (szkoła pucka), do szkoły wdzydzkiej – T. i I. Gulgowskich, ale także do artefaktów kaszubskich, zamkniętych i zapomnianych w muzeach. Odnajduje zapomniane wzory, stylizuje , ubiera w nowy kontekst w nowej odsłonie przywraca do życia. Portfolio artystki znajduje się pod adresem prowadzonej przez nią firmy www.berda.pl

Organizatorzy warsztatów: Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie, Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie. Koordynator warsztatów: Marek Zygmunt.

(nadesłane: OKiS Żukowo)

Źródło: http://expresskaszubski.pl/zapowiedzi/2017/08/zukowo-wyhaftuj-czepiec-lub-pas-z-kaszubskim-wzorem-kazdy-moze-wziac-udzial-w-wyjatkowych-warsztatach

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.