Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wspominali Hieronima Derdowskiego
środa, 16 sierpnia 2017

W 60. rocznicę powstania pomnika Hieronima Derdowskiego w Wielu, ponownie pod obeliskiem spotkali się Kaszubi, by przypomnieć spuściznę jaką zostawił kolejnym pokoleniom ten poeta kaszubski, autor słów "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski". - Trwamy przy tym, co jest naszym dziedzictwem. Dlatego chciałbym, abyśmy nadal szli z tym przesłaniem, bycia razem naszej wspólnoty, wspólnego budowania - podkreślał prof. Edmund Wittbrodt.

W Wielu, w miejscowości rodzinnej Hieronima Derdowskiego odbyła się ważna dla Kaszubów uroczystość. Przed 60. laty w tej wsi postawiono pomnik upamiętniający wybitnego kaszubskiego poetę, autora ważnego dla Kaszubów poematu "O Panu Czorlińścim co do Pucka po sece jachoł", autora słów "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski" oraz Marszu Kaszubskiego, który dziś jest hymnem kaszubskim. W niedzielę pod obeliskiem ponownie licznie zebrali się Kaszubi, by podziękować Herusiowi z Wiela i przypomnieć jego spuściznę.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, której przewodniczył Prymas Arcybiskup Senior Henryk Muszyński. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przemaszerowali pod pomnik, gdzie nastąpiły okolicznościowe przemówienia, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem.

- 60 lat temu było tu wielu ludzi, wielu Kaszubów. Było to wielkie wydarzenie. To, co jest najważniejsze dziś to to, co płynie do nas z tego, co stało się 60 lat temu i z czasów, kiedy żył Hieronim Derdowski. Nad wejściem do sali senatu Politechniki Gdańskiej widnieje sentencja "historia mądrością, a przyszłość wyzwaniem". Siła i jedność Kaszubów, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami, była niezwykle ważna. Zrzeszonych razem nikt nas nie złamie. Jeżeli będziemy razem, będziemy współdziałali, to będziemy silni, będą się z nami liczyli - podkreślał profesor Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Trwamy przy tym, co jest naszym dziedzictwem. Dlatego chciałbym, abyśmy nadal szli z tym przesłaniem, bycia razem naszej wspólnoty, wspólnego budowania, żebyśmy w tej podzielonej Polsce, jaką mamy dziś, pokazali, że mimo, że się różnimy, różnimy się pięknie. Musimy dbać o to, co jest naszą siłą - region, samorząd - dodawał.

60. rocznica odsłonięcia pomnika Hieronima Derdowskiego zbiegła się z jubileuszowym 40. Turniejem Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia.

AL

 

Źródło: http://koscierski.info/wiadomosc,31565,Wiele-Wspominali-Hieronima-Derdowskiego-w-60-rocznice-postawienia-mu-pomnika.html

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.