Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Muzealne zbiory obejrzysz w 3D
środa, 23 sierpnia 2017

„Wirtualne muzea na Kaszubach” to projekt, dzięki któremu, mając dostęp do internetu, będzie można obejrzeć muzealne eksponaty w projekcji 3D.

Do współpracy zaproszono m.in. wejherowskie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Z jego zasobów wybrano cztery eksponaty.

- Są to pochodzący z drugiej połowy lat trzydziestych XX wieku aparat fotograficzny, trójkolorowa fotografia martwej natury, list Hieronima Derdowskiego z 1884 roku oraz starodruk z kolekcji „Kazanie na pogrzebie Jaśnie Wielmożnego Jego Mości Pana Jakoba Weihera(...)” - podają przedstawiciele placówki.

- Zbiory te zostały poddane digitalizacji-skanowaniu 3D, a wykonane zdjęcia posłużą do stworzenia trójwymiarowych modeli, które „z dużą dokładnością oddadzą wygląd i szczegóły historycznych obiektów” - mówi Tomasz Fopke, dyrektor wejherowskiego muzeum.

Również cztery eksponaty z działów historycznego i etnograficznego wybrano m.in. z Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.

Digitalizacji-skanowaniu 3D poddano pamiątkowy pojemnik ceramiczny w kształcie miniaturowej wazy - „Ostseebad Putzig”, pocz. XX w., model hydroplanu Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku, lata 30. XX w., szelki niewodowe - jarzmo, Jastarnia, 2 poł. XIX w., a także czepiec - „Złotogłowie”, Osłonino, XIX w.

Efekty współpracy z kartuską firmą, która realizuje projekt, będzie można już niebawem podziwiać w internecie.

Tomasz Smuga

Źródło: http://wejherowo.naszemiasto.pl/artykul/muzealne-zbiory-obejrzysz-w-3d,4220930,art,t,id,tm.html

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.