Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
33 Plener Twórczości Regionalnej w Wieżycy
czwartek, 24 sierpnia 2017

W Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy twórcy ludowi z Nowojaworowska, z Ukrainy Zachodniej i Kaszub wzięli udział w 33 Plenerze Twórczości Regionalnej.

Marija Khocha, Olha Kens, Lesja Bilska, Ivan Bilskyy, Rostyslav Bilskyi, Marlena Stefańska, Irena Brzeska, Halina Krzewniak, Alfons Zwara, Janina Gliszczyńska, Zdzisław Grajper, Alicja Serkowska, Malwina Dzwonkowska oraz Małgorzata Walkosz-Lewandowska - oto grupa uczestników 33 Pleneru Twórczości Regionalnej w Wieżycy. Ich zadaniem było przedstawienie wizji dzieciństwa - w ich dziedzinie ludowej sztuki. Warsztaty przygotował Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy oraz Stowarzyszenie Gościniec z Nowojaowrowska z szefową dr Lesią Bilską

Powstały rzeźbione ptaszki, kute słońce, zabawki drewniane, obrazy olejne, obrazy na szkle, rzeźbione lalki, tkane przepaski, biżuteria. Podczas finałowej wystawy obserwowano - jak przenikały się ludowe motywy, kolory, pomysły.

Były podziękowania i wspomnienia z tygodniowego wspólnego tworzenia. Był to bardzo twórczy czas.
- Bardzo mi się podobało - mówi Irena Brzeska z Chmielna. - Poznaliśmy innych twórców ludowych, ich spojrzenie na świat, ich techniki.

- Co dalej? - zastanawia się Sulisława Borowska, koordynator projektu. - Kontynuacja plenerów w przyszłym roku, może tym razem nasi artyści pojada do Ukrainy,  realizacja warsztatów twórczych kaszubsko - ukraińskich tam i u nas, może przygotowanie wspólnej strony internetowej ukazującej tradycje twórczości ludowej z Kaszub i  Nowojaworowska jak również ich współczesne interpretacje. Tymczasem zapraszamy do odwiedzin KUL-u i zobaczenia prac. A zimą nasza wystawa będzie "wędrować" po różnych miejscach na Kaszubach.

Sponsorem pleneru był samorząd województwa pomorskiego i samorząd powiatu kartuskiego.

 

Janina Stefanowska

Źródło: http://kartuzy.naszemiasto.pl/artykul/33-plener-tworczosci-regionalnej-w-wiezycy-malowali-kuli,4221128,artgal,t,id,tm.html

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.