Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zmarł językoznawca Edward Breza
poniedziałek, 16 października 2017
Edward Breza urodził się 24 września 1932 roku w Kaliszu, w powiecie Kościerzyna. Do szkoły podstawowej uczęszczał w rodzinnej wsi, a ukończył ją w Lipuszu w 1948 roku. Do 1951 roku uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie, maturę zdał eksternistycznie w Poznaniu w 1953 roku. W 1958 roku ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. Oceniał go m.in. ówczesny ks. prof. dr hab. Karol Wojtyła.

Tytuł magistra filologii polskiej uzyskał zaocznie w roku 1964 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku (późniejszy Uniwersytet Gdański). Tam też obronił doktorat w 1972 roku i sześć lat później habilitację.

Docentem etatowym został w 1979 roku, profesorem nadzwyczajnym 1 lipca 1988 roku, a profesorem zwyczajnym 1 kwietnia 1993 roku. Od 1978 roku do 30 czerwca 1994 roku pracował dodatkowo na stanowisku docenta etatowego, prof. nadzw. i prof. zw. w WSP w Bydgoszczy. Od 2002 roku był na emeryturze, pracując jednak nadal ze studentami na różnych uczelniach w całej Polsce.

Zajmował się przede wszystkim onomastyką - działem językoznawstwa zajmującym się badaniem nazw własnych. Był członkiem Międzynarodowego Komitetu Onomastycznego w Lowanium - Belgia, Komisji Onomastycznej KJ PAN w Warszawie i Komitetu Redakcyjnego "Onomasticów" w Krakowie oraz historią języka polskiego, zwłaszcza na Pomorzu.

Oprócz tego badał współczesną polszczyznę i jej związek z kulturą języka oraz wpływ łaciny na język polski. W orbicie zainteresowań pozostawała też dialektologia z kaszubistyką i metodyka nauczania języka polskiego i kaszubskiego.

Bibliografia jego prac obejmuje ponad 2200 pozycji książkowych, artykułów. Za książki "Toponimia powiatu kościerskiego", "Gramatyka kaszubska" łącznie z Jerzym Trederem i "Nazwiska Pomorzan" otrzymał nagrody od ministerstwa. Przez cztery lata był redaktorem "Rocznika Gdańskiego".

W 2013 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Kościerzyny.

Edward Breza zmarł w wieku 85 lat.

Patsz

Źródło: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zmarl-jezykoznawca-Edward-Breza-n117417.html#

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.