Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Sto lat temu w Kartuzach
poniedziałek, 13 listopada 2017
Nie znaleziono zdjecia
fot. źródło: Facebook/Muzeum Kaszubskie Kartuzy

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprezentowało pocztówkę, na której utrwalony został przemarsz Kaszubów na Rynek w Kartuzach odbywający się 9 lipca 1919 r. Była to wielka manifestacja polskości i oczekiwań powrotu Polski na Kaszuby.

Jutro 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Powiat kartuski w granicach państwa polskiego znalazł się w 1919 roku – na mocy Traktatu Wersalskiego. Wcześniej ziemie powiatu wchodziły w skład prowincji Westpreussen jako jednej z dzielnic zaboru pruskiego. 8 lutego 1920 r. do Kartuz wkroczył gen. Józef Haller, pokojowo przejmując pomorskie tereny na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego.

Po I wojnie światowej na Kaszubach, w tym w powiecie kartuskim, organizowano manifestacje polskości.

- Dla zamanifestowania polskości powiatu kartuskiego, Kaszubi organizowali różne wiece, na których podkreślali swą przynależność narodową – pisze Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum kaszubskiego w artykule opublikowanym na łamach www.szwajcaria-kaszubska.pl.

Jednym z takich wieców, był ten zorganizowany 9 lipca 1919 roku. Przez Rynek w Kartuzach i ulice miasta przeszedł „olbrzymi pochód” Kaszubów, którzy manifestowali swoją polskość. Pocztówką ze zdjęciem z tego wiecu podzieliło się na swojej stronie na Facebooku Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

K. Dąbrowski tak opisywał to wydarzenie:

W roku 1919, gdy jeszcze Niemcy nie ustąpili z Pomorza, wyruszył z Chmielna do Kartuz wielki orszak na wozach drabiniastych, ażeby wziąć udział w ogólnej manifestacji polskości w Kartuzach, gdzie jeszcze sprawowały władzę urzędy niemieckie, jak „landrat” itd. Wozy były umajone i pełne ludzi dorosłych i staruszków, którzy w rogatywkach biało-czerwonych na głowach, trzymali w ręku proporczyki o polskich barwach (…). Tak przyjechali do Kartuz. Tu uformował się olbrzymi pochód ludności polskiej ze wszystkich stron powiatu, który przeszedł głównymi ulicami miasta.

 

Magda Dzienisz

 

Link do źródła: http://expresskaszubski.pl/kultura/2017/11/tak-prawie-sto-lat-temu-w-kartuzach-manifestowano-przynaleznosc-kaszub-do-polski

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.